Jak napisać CV?

0
1644
jak napisać cv
fot. pixabay.com

Szukasz pracy? Znalazłeś ciekawą ofertę pracy i chciałbyś aplikować? Potrzebujesz przygotować dokumenty, które przekonają pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, bo właśnie takiego pracownika potrzebuje. Podpowiadamy, jak napisać CV, żeby dostać wymarzoną pracę.

Czym jest CV? Jest to powszechnie stosowany skrót od łacińskiego określenia curriculum vitae, co można przetłumaczyć jako „życiorys”. Oczywiście w tym konkretnym przypadku mamy na myśli życiorys zawodowy, bo to właśnie taki interesuje pracodawcę. Jak napisać idealne curriculum vitae? Wzór znajdziesz bez trudu w internecie, ale zamiast kopiować znaleziony szablon CV, lepiej poznać zasady tworzenia perfekcyjnych dokumentów rekrutacyjnych, bo tylko to pomoże Ci z sukcesem znaleźć pracę.

Główne zasady pisania CV

  • Odwrócona chronologia. Zarówno opisując swoje doświadczenie zawodowe jak i przebieg kształcenia umieszczamy najnowsze stanowiska/studia/kursy na pierwszym miejscu, następnie opisujemy wcześniejsze
  • Selekcja informacji. W CV podajemy najważniejsze dane, a nie opisujemy całe nasze życie.
  • Dostosowanie CV do konkretnej rekrutacji i stanowiska. Wysyłanie szablonowego CV nie wróży sukcesu
  • W CV nie umieszczamy rozwlekłych opisów tylko zwięzłe i konkretne informacje
  • Przejrzystość i estetyka. CV musi być czytelne i estetyczne. Nie oznacza to, że nie możemy zastosować ciekawego szablonu CV o mniej typowym układzie, ale unikajmy nadmiaru ozdobników, kolorów i czcionek. Mniej znaczy więcej.
jak napisać cv
fot. pexels.com

Jak napisać CV?

Przejdźmy teraz do szczegółów. Co trzeba zrobić, żeby napisać dobre CV? Oczywiście wzór CV bez trudu znajdziemy w internecie, ale szablony curriculum vitae potraktujemy jedynie jako inspirację. Na początek przeczytaj dokładnie ogłoszenie i zastanów się, dlaczego uważasz, że to praca dla Ciebie. Jakie wymagania spełniasz? Co sprawia, że jesteś idealnym kandydatem. Na tym etapie warto wykonać mapę myśli – to baza, która posłuży ci do przygotowania CV.

Następnie napisz krótkie podsumowanie zawodowe pod kątem stanowiska, na jakie aplikujesz. Czym jest podsumowanie? To jedno krótkie zdanie, które stanowi esencję Twojego CV. Na przykład: menedżer do spraw sprzedaży z pięcioletnim doświadczeniem, wyróżniony tytułem sprzedawca roku 2020.

Jakie informacje wybrać do CV? Na samej górze umieszczamy dane osobowe. Uwaga: nie wpisuj stanu cywilnego i innych informacji osobistych. Imię i nazwisko i dane kontaktowe w zupełności wystarczą. Pod spodem umieść swoje podsumowanie zawodowe.  To też dobre miejsce, żeby podać link do swojej witryny internetowej czy zawodowego profilu w social media. Dzięki temu rekruter będzie mógł dowiedzieć się o Tobie więcej.

Na górze dokumentu umieszcza się fotografię – o ile decydujesz się na to, żeby załączyć zdjęcie do CV.

Co dalej? Teraz czas na opisanie swojego wykształcenia. Pamiętaj o odwróconej chronologii i selekcji faktów! Zapomnij też o wpisywaniu nazwy liceum, jeśli jesteś absolwentem studiów – wygląda to śmiesznie, a dla pracodawcy jest oczywiste, że jeśli jesteś magistrem, to masz też maturę. Wyjątek? Jeśli Twoja szkoła średnia jest nietypowa i ma związek ze stanowiskiem na jakie aplikujesz, na przykład ukończyłeś liceum plastyczne, a chcesz pracować jako grafik lub jesteś absolwentem technikum lotniczego i aplikujesz na stanowisko redaktora w piśmie o lotnictwie. W CV umieść tylko te studia podyplomowe, które mają związek z pracą, o jaką się starasz.

Kolejna rubryka w CV to doświadczenie zawodowe. Także tutaj nie wpisuj wszystkich prac poczynając od licealnego roznoszenia ulotek. Skoncentruj się na tych, które zbudowały Twoje doświadczenie przydatne na stanowisku, na jakim chcesz pracować.

Dalej umieść informacje o innych przydatnych umiejętnościach – znajomości języków obcych czy języków programowania. Co jeszcze? W CV możesz napisać o swoich zainteresowaniach, ale pod warunkiem, że wykraczają one poza oglądaniem wieczorem Netflixa… Lepiej też nie koloryzować, bo niewykluczone, że rekruter pasjonuje się tym, co wpiszesz w CV i nawiąże do tematu podczas rozmowy.

Na koniec obowiązkowo musisz umieścić klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Nietypowe formy CV

Jeśli starasz się o pracę w branży kreatywnej, możesz poszukać ciekawych pomysłów na CV odbiegających od typowej formy tego dokumentu. Bardzo ciekawym pomysłem jest na przykład CV w formie infografiki. Jeśli jesteś na etapie zmiany swojej kariery lub chcesz intensywnie popracować nad swoim rozwojem, to zanim zaczniesz rozsyłać CV i listy motywacyjne, warto umówić się na kilka sesji z coachem kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here