Naturalne żywienie zwierząt – co je koń?

0
1308
co je koń

Odpowiednie żywienie koni wpływa nie tylko na kondycję tych zwierząt, ale również ich stan zdrowotny. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszelkie, niezbędne wartości odżywcze. Okazuje się, że nawet hodowcy wciąż nieświadomie popełniają podstawowe błędy w tym zakresie. Sprawdź, co jedzą konie i poznaj ich codzienne, zdrowe menu. 

Dieta dzikich koni

Aby móc zapewnić zwierzęciu właściwe pożywienie, hodowany koń powinien mieć dostarczany komplet składników, dokładnie takich samych, jakie dzikie konie znajdują na łąkach i naturalnych pastwiskach. Konie najbardziej lubią trawę, przepadają również za liśćmi, mchem, młodymi pędami, a nawet korą drzew. W paszy mogą znaleźć się wysłodki buraczane, które pochodzą z produkcji cukru z buraków cukrowych. Zawierają białko, włókno surowe, cukier. Wysłodki mogą stanowić podstawę karmy dla koni, dzienna porcja dla tych zwierząt to od 1 do 3 kilogramów. Najlepsze wysłodki buraczane są w wersji niemelasowanej, które należy podawać koniom po uprzednim namoczeniu. 

Jakie rośliny są nieodpowiednie dla koni?

Konie są roślinożerne, ale wcale nie oznacza to, że mogą żywić się wszystkimi roślinami. Na dzikich łąkach występują także te, które mogą koniom szkodzić. To między innymi szczaw czy jaskier rozłogowy. Na szczęście te zwierzęta same wyczuwają trującą substancję i ich nie jedzą. 

Ciekawostki o żywieniu koni 

Czy wiesz, że konie mogą paść się nawet 16 godzin dziennie? W tym czasie skubią trawę i inne rośliny, dziennie spożywając ich łącznie około 14 kilogramów. Koniom hodowanym powinno się serwować 5 porcji dziennie. Złym nawykiem jest karmienie konia jedynie rano, serwując mu dużą porcję. Lepszą opcją jest systematyczne jedzenie mniejszych porcji, ale częściej. Konie mają mały żołądek, który niezbyt się rozciąga, a ze względu na ich budowę całego układu pokarmowego jedzenie częste, ale w małych ilościach zapobiega skręcaniu jelit. 

Pamiętaj, że właściwy dobór pożywienia dla konia i komponowania menu wedle określonej ilości wartości odżywczych jest zależny od rasy zwierzęcia, jego wieku, wielkości, masy ciała, jego aktywności fizycznej czy indywidualnego temperamentu. 

Korzystając z gotowych mieszanek paszy dla konia, nie należy wybierać karmy z dodatkiem sztucznych substancji czy tzw. zapychaczami. Toksyny mają zły wpływ na stan ich zdrowia, kondycję, a nawet wygląd, w tym stan sierści. Niewłaściwy pokarm może prowadzić do choroby wrzodowej, nadpobudliwości bądź wręcz odmiennie, do stanów depresyjnych.

Pamiętaj, że oprócz jedzenia, w diecie koni podstawą jest również zawsze świeża i czysta woda. Każdego dnia koń wypija do 38 litrów wody.

Najlepiej, jeśli hodowca konia odwiedzi weterynarza i uzyska od niego szczegółowe informacje w zakresie prowadzenia najlepszej diety dla posiadanego zwierzęcia. Pożywienie różni się, jeśli pod uwagę weźmiemy konie sportowe, treningowe czy wyścigowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here