Szczoteczka soniczna: ten zakup zrewolucjonizuje mycie zębów

0
1596
mycie zębów
fot. pexels.com

Szczoteczki soniczne to prawdziwy hit wśród produktów do higieny jamy ustnej. Stają się one popularniejsze nawet od lubianych szczoteczek elektronicznych. Dlaczego cieszą się takim powodzeniem? Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Staranne mycie zębów minimum dwa razy dziennie (a najlepiej także po posiłkach) przy użyciu dobrze dobranych past czy płynów do płukania ust jest fundamentem zdrowia. Warto bowiem pamiętać, że niedbałość w tym zakresie to nie tylko negatywny efekt wizualny w postaci pożółkłych i zanieczyszczonych zębów, ale też rozwój próchnicy – bolesnej choroby powodującej ubytki w zębach, mającej też negatywny wpływ na stan całego organizmu. Jednak nie wystarczy po prostu regularne mycie zębów – trzeba jeszcze robić to dobrze. I tu z pomocą przychodzi nam szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna: jak to działa?

Szczoteczka soniczna ma zupełnie inne działanie niż szczoteczka elektryczna, której główka wykonywała ruchy obrotowe. W przypadku szczoteczek sonicznych mamy do czynienia z intensywnymi drganiami włókien wywołanymi przez fale ultradźwiękowe o dużym natężeniu. Szczoteczka nie wykonuje więc ruchów obrotowych, tylko wymiatająco – pulsacyjne. Są one zdecydowanie skuteczniejsze, jeśli chodzi o poziom czyszczenia zębów i usuwania z nich osadu. Dodatkowo szczoteczka soniczna jest mniej drażniąca dla dziąseł – poprzez fale ultradźwiękowe delikatnie je masuje, nie powodując podrażnienia i krwawienia, co często zdarzało się użytkownikom szczoteczek elektrycznych. Co ważne, ultradźwięki działają nie tylko na włókna szczoteczki, ale też na cząsteczki śliny, które mieszają się z pastą i z dużą siłą uderzają w powierzchnię zębów też w tych miejscach, gdzie same włókna nie dochodzą. Dlatego szczoteczka soniczna skutecznie czyści też przestrzenie międzyzębowe, gdzie gromadzi się osad i rozwijają się bakterie.

mycie zębów
fot. pexels.com

Szczoteczka soniczna: ile kosztuje?

W sklepach znajdziemy szczoteczki soniczne w cenach od 200 do nawet ponad 100 zł. Skąd taka różnica w kosztach? Wszystko zależy od tego, jak rozbudowany jest zestaw, jaki kupujemy. Może być to pojedyncza szczoteczka z jedna zapasową głowicą, a może to być zestaw rodzinny: dwie szczoteczki ze wspólną ładowarką i dużym wyborem różnych końcówek. Na cenę mają też wpływ funkcje, jakie oferuje dana szczoteczka. Najprostsze mają po prostu dwa tryby czyszczenia: standardowy i delikatny, maja też wbudowany timer, dzięki czemu wiemy, ile czasu powinno trwać mycie zębów: szczoteczka na chwilę zatrzymuje się co 30 sekund – to znak, że należy przejść do czyszczenia kolejnej ćwiartki jamy ustnej.

Bardziej zaawansowane modele mają więcej trybów czyszczenia: na przykład tryb wybielający zęby czy tryb superintensywny, a także trzy dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Często mają też większą moc, dzięki czemu czyszczą skutecznie. Droższe modele mają też lepszą baterię, dzięki czemu możemy je ładować rzadziej. W zestawie często znajdują się dodatkowe akcesoria, takie jak podróżne etui z ładowarką, ważne dla osób, które często wyjeżdżają. Najdroższe szczoteczki soniczne pozwalają na połączenie się przez bluetooth z aplikacją, która monitoruje nasze nawyki związane z higieną jamy ustnej.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Czy koniecznie musimy kupić najdroższą szczoteczkę soniczną, żeby prawidłowo dbać o zęby? Oczywiście, że nie! Już najprostszy model pozwoli nam na czyszczenie zdecydowanie lepsze niż w przypadku szczoteczki manualnej. Warto rozważyć kupienie zestawu:” szczoteczka plus irygator. Irygator to urządzenie, które silnym i skoncentrowanym strumieniem pomaga usunąć resztki pasty, a także pożywienia zalegającego w przestrzeniach międzyzębowych. Woda dociera tam, gdzie nie docierają nawet najlepsze szczoteczki i gwarantuje perfekcyjnie czyste zęby.

Ciekawym pomysłem są też mini szczoteczki soniczne w etui – możemy taka szczoteczkę mieć zawsze przy sobie, by sprawnie zadbać o higienę jamy ustnej na przykład po spożyciu posiłku w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here