Praca freelancera ma wiele zalet, wśród których często wymienia się ogromną niezaleznośc i możliwość pracowania w dowolnym miejscu i czasie. Czasami staje się to jednak wadą, bo pojawia się problem samotności i nudy. Receptą na to może być coworking.
Praca freelancera wydaje się dla wielu osób ideałem. Można być samemu sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Nie trzeba prosić o urlop, gdy chce się wyjechać – freelancer, który pracuje zdalnie, może często robić to z dowolnego miejsca. Nie musi siedzieć w swoim mieszkaniu, jeśli jego praca wymaga jedynie laptopa i dostępu do internetu, może pracować ze schroniska w górach, z chaty nad morzem, a nawet z egzotycznej wyspy. Jednak nie każdy freelancer ma takie możliwości czy środki i szara rzeczywistość wygląda tak, że po prostu wygospodarowuje sobie miejsce do pracy w domu. Czy to źle? Nie, to spora wygoda pracować z domu przez internet i nie tracić czasu na dojazdy do biura. Ale może jednak brakować towarzystwa innych osób, ploteczek przy kawie, inspirującej wymiany pomysłów, czy networkingu pozwalającego szukać współpracowników do różnych projektów. A w życiu freelancera networking i wyrabianie marki osobistej są bardzo ważne. Niestety, internet nie zawsze do tego wystarcza. Teraz pojawiło się jednak rozwiązanie, jakim jest coworking. Co to jest i czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Coworking: idealne rozwiązanie dla freelancera
Czym jest coworking? Coworking to nowoczesny pomysł na biuro, które w założenia nie jest miejscem pracy dla jednej firmy, tylko stanowi przestrzeń, z jakiej mogą korzystać bardzo różne osoby. Coworking poza stanowiskami do pracy w formie biurek i wygodnych foteli biurowych oferuje też całą infrastrukturę: bardzo szybki internet, skanery i drukarki. Często poza pomieszczeniami biurkami do pracy w coworkingu znajdziemy tez salę konferencyjną do wynajęcia wyposażoną w projektor i tablicę multimedialną do prowadzenia prezentacji czy kameralne sale do spotkań w niewielkim gronie, które możemy wynająć na przykład po to, by wspólnie popracować nad projektem.
Jednak to nie wszystko. Każdy coworking posiada też zaplecze służące integracji. To zwykle obszerny aneks kuchenny z ekspresem do kawy, kuchenką mikrofalową, lodówką i stołami do spożywania posiłków, gdzie można porozmawiać z innymi korzystającymi, co jest dla freelancerów pracujących w samotności bardzo cenne. Coworkingi często oferują też różnego typu wydarzenia, na przykład warsztaty, spotkania z doradcami podatkowymi albo coachami wspierającymi w rozwoju zawodowym, odbywają się też spotkania typowo networkingowe, co ułatwia budowanie sieci kontaktów bardzo przydatne w pracy freelancera.
Jak wynająć miejsce w coworkingu?
Każdy coworking ma swoje zasady działania i rozliczenia. W niektórych coworkingach opłacamy z góry abonament na konkretne dni i godziny, co oznacza, że w tym czasie mamy zarezerwowane biurko – oczywiście im większa liczba godzin, tym niższa cena jednostkowa. W innych coworkingach osoba posiadająca konto aktywnego użytkownika na bieżąco rezerwuje przestrzeń do pracy przez kalendarz online i płaci tylko za wykorzystane godziny. Tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, że w preferowanym przez nas terminie wszystkie biurka będą już zajęte, szczególnie jeśli będziemy chcieli zarezerwować miejsce w ostatniej chwili. Oczywiście każdy coworking wystawia fakturę, dzięki czemu freelancer może bez trudu wliczyć opłaty za miejsce w coworkingu do kosztów uzyskania przychodu w ramach swojej działalności gospodarczej.
Coworking za darmo
Bardzo ciekawą nowością są coworkingi… bezpłatne. To przestrzenie do pracy powiązane z konkretnymi firmami, na przykład dużymi bankami, które oferują posiadaczom konta na przykład pakiet 30 godzin pracy. Coraz częściej przestrzenie coworkingowe są też aranżowane przez miasto i opłacane z jego budżetu. Jaki w tym cel? Miasto czy dzielnica oferujące coworking są atrakcyjniejsze dla mieszkańców, pomagają im się rozwijać zawodowo i budować społeczność, a to na dłuższą metę procentuje. Miejski coworking to element nowoczesnej polityki społecznej.