List motywacyjny to jeden z tych dokumentów rekrutacyjnych, który dla kandydatów jest najtrudniejszy do przygotowania. Jak napisać dobry list motywacyjny, który sprawi, że rekruter zaprosi Cię na rozmowę i uzna za wartościowego i ciekawego kandydata? Oto sprawdzone porady dla każdego, kto szuka pracy.
CV i list motywacyjny: najczęściej takie właśnie dokumenty są oczekiwane przez pracodawców, co jasno jest opisywane w ogłoszeniach o pracę. Wprawdzie powoli popularność zdobywają inne formy prezentacji kandydatów: headhunterzy pilnie przeglądają profile w mediach społecznościowych, głownie w tych dedykowanych do prezentacji zawodowej jak LinkedIn. Dobrze stworzona wizytówka w takim serwisie może być bardzo skuteczna. Jeśli wykonujesz zawód artystyczny, niezbędne jest też portfolio. Obecnie coraz częściej mówi się też generalnie o budowaniu marki osobistej przy wykorzystaniu różnego typu narzędzi, takich jak profile w mediach społecznościowych czy w serwisach branżowych, udział w konferencjach i warsztatach, publikacje czy własna strona internetowa. Jednak nadal wiele firm woli tradycyjne formy, takie jak CV i list motywacyjny. Jak się zabrać do napisania takiego listu?
List motywacyjny: od czego zacząć?
Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny, przygotuj CV. Skąd taka kolejność? Pisząc CV jesteś zmuszony do wybrania tych umiejętności i doświadczenia, które są kluczowe dla stanowiska, na jakie aplikujesz. Jednocześnie skrótowa forma tego dokumentu zmusza Cię do wyrzucenia pewnych informacji dodatkowych – śmiało możesz je jednak umieścić w liście motywacyjnym, który uzupełnia i rozwija curriculum vitae.
Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny, przygotuj też mapę myśli, która uporządkuje Twoje pomysły na ten tekst. Pamiętaj, że celem listu motywacyjnego jest odpowiedź na dwa kluczowe pytania: dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko w tej firmie, ale też na to, dlaczego chcesz w niej pracować. Zapisz wszystkie luźne pomysły i przemyślenia w formie mapy myśli, która będzie Twoja bazą, gdy zaczniesz już pisać właściwy list motywacyjny.
List motywacyjny krok po kroku
Zacznij od prawidłowego zaadresowania listu. Może to być konkretna osoba, jeśli jej nazwisko znasz, może być dział HR. Sprawdź te fakty, bo prawidłowe zaadresowanie listu motywacyjnego od początku pozytywnie nastawi do Ciebie rekrutera. Napisz tez, na jaką ofertę odpowiadasz, gdzie znalazłeś ogłoszenie itp.
W kolejnym punkcie listu motywacyjnego wyjaśnij, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Tutaj pomocą będzie przygotowana wcześniej mapa myśli. Uwaga: unikaj szablonów z internetu i oklepanych zwrotów, pisz prosto, bezpretensjonalnie i szczerze. Nie przesadzaj z pochlebstwami – nie nazywaj lokalnej firmy gigantem rynku, raczej napisz, że cenisz lokalne i kameralne przedsiębiorstwa. Wytłumacz też, dlaczego interesuje Cię dane stanowisko – to dobra okazja, żeby pokazać, że rozumiesz jego specyfikę i zdajesz sobie sprawę z zakresu obowiązków.
Następny akapit listu motywacyjnego to miejsce na wyjaśnienie, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem i firma powinna Cię zatrudnić. Tak jak wyżej – unikaj pustych przechwałek, nie pisz, że jesteś genialny i najlepszy. Śmiało możesz się natomiast pochwalić na przykład dobrymi wynikami czy tytułem sprzedawcy roku w poprzedniej firmie. Uwaga: cv jest tu punktem wyjścia, ale raczej uzupełniaj zawarte tam informacje niż je powielaj.
Czy list motywacyjny jest obowiązkowy?
List motywacyjny wysyłaj tylko wtedy, kiedy w ogłoszeniu jest zaznaczony taki wymóg. W przeciwnym wypadku jest to zbędna nadgorliwość, a rekruterzy nie lubią, kiedy muszą marnować czas na przerzucanie kolejnych dokumentów. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli nie było ogłoszenia, tylko po prostu chcesz zdobyć pracę lub staż w konkretnej firmie. Wówczas naturalnie musisz umotywować swoją propozycje i dać się lepiej poznać. Zamiast formalnego listu motywacyjnego możesz po postu rozbudować treść maila, do którego załączysz CV. Pamiętaj jednak, by pisać na tyle zwięźle, by rekruter przeczytał całość i miał wyrobiony od razu pogląd na Twoja kandydaturę.