Obrączki: jak wybrać biżuterię na ślub?

0
1460
obrączki
fot. pexels.com

Obrączki ślubne to biżuteria wyjątkowa o znaczeniu symbolicznym. Gdy w dniu ślubu nałożycie sobie obrączki, będą one podkreślały zmianę statusu z narzeczeństwa na małżeństwo. Z założenia jest to biżuteria, którą nosi się stale przez całe życie. Dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór.

Jak wybrać obrączki ślubne? Przede wszystkim – zróbcie to wspólnie. Jeśli nie do końca się zgadzacie, poszukajcie kompromisu. Obejrzyjcie różne wzory obrączek, możecie też pomyśleć o zamówieniu obrączek według indywidualnego projektu. Ciekawym zwyczajem jest też nałożenie podczas ślubu obrączek, które są przekazane jako biżuteria rodzinna. Jeśli jednak nie macie takich w zanadrzu, musicie poszukać ich u jubilera. Czym się kierować?

Złote obrączki ślubne

Tradycyjnie obrączki ślubne powinny być wykonane z metalu szlachetnego, bo zapewnia to trwałość. Dlatego najczęstszym wyborem jest złoto. Mamy tu jednak do podjęcia decyzję, jaki kolor złota chcemy nosić na palcach. Klasyczne obrączki wykonywane były zwykle z żółtego złota. To najbardziej neutralna biżuteria ślubna, która uważana jest za ponadczasową. Ostatnio bardzo modne są jednak obrączki z białego złota – wyglądają bardzie nowocześnie. Najbardziej nietypowy wariant to obrączki z różowego złota – różowe złoto powstaje ze stopu złota z miedzią i ma niebanalną barwę o różnym natężeniu różu. Jaki kolor wybrać? Pewną wskazówką może tu być kolor pierścionka zaręczynowego – pierścionek i obrączka powinny tworzyć zgrany duet. Ciekawym pomysłem są też obrączki różnokolorowe, które łączą w sobie dwa a nawet trzy odcienie złota, dzięki czemu pasują do różnych typów biżuterii.

obrączki
fot. pexels.com

Czy obrączki ślubne muszą być ze złota?

Choć złote obrączki to klasyka, nie jest to jedyny metal, z jakiego mogą zostać wykonane. Srebrne obrączki zwykle uważane są za zbyt mało okazałe na ślub i mało trwałe, ale jeśli takie właśnie chcecie mieć, wasze zdanie jest tu decydujące. Bardzo ciekawym pomysłem są obrączki z platyny. Platyna jest metalem luksusowym i bardzo trwałym, idealnie więc pasuje na biżuterię ślubną. Pary kochające modę i nowoczesną biżuterię coraz częściej decydują się na obrączki ze stali chirurgicznej – mają one surowy wygląd i wyglądają interesująco. Także tytanowe obrączki cieszą się coraz większą popularnością, między innymi dzięki nietypowej kolorystyce. Marzą się wam czarne obrączki? Tytan będzie strzałem w dziesiątkę. Są też bardziej oryginalne rozwiązania – na przykład obrączki z drewna lub z drewnianymi elementami, na przykład obrączki z drewna i włókna węglowego.

Inne obrączki ślubne

Czy obrączki ślubne musza być takie same? Tradycyjnie tak właśnie było: obrączki dla kobiety i dla mężczyzny wyglądały tak samo, różnił je tylko rozmiar. Dziś jednak coraz częściej pary decydują się na różne obrączki, choć o cechach, które wyraźnie łączą się w duet. Najczęściej stosowany wariant to różnica w wielkości: obrączka dla kobiety jest węższa i delikatniejsza niż obrączka dla mężczyzny – nic w tym dziwnego, biorąc od uwagę różnice w wielkości dłoni. Często stosowane są też różnego typu zdobienia obrączek dla kobiet – na przykład kamieniami szlachetnymi. Drobne diamenciki czy rubiny dodają blasku i sprawiają, że biżuteria wygląda bardziej kobieco. Proste i bardziej surowe sprawdzają się jako biżuteria męska.

Nietypowe obrączki ślubne

Jeśli lubicie nieszablonowe rozwiązania, ciekawym pomysłem mogą być nietypowe obrączki ślubne. Co je wyróżnia? Na przykład oryginalny grawer, ale nie ukryty w środku, tylko zdobiący obrączki z wierzchu. Bardzo modne są obrączki, na których widnieją linie papilarne męża i żony – są one niepowtarzalne, jak ich właściciele. Może na nich widnieć też zapis linii bicia waszych serc. Obrączki mogą być też na przykład rzeźbione na kształt łańcucha. Bardzo oryginalne są obrączki, na których wyżłobiony jest fragment mapy, na przykład pokazujący miejsce, gdzie para się poznała lub zaręczyła. Jeśli zamawiacie obrączki własnego projektu, jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia oraz talent jubilera, który je dla Was przygotuje. Będziecie musieli też poczekać, bo obrączki na zamówienie wymagają czasu, ale warto, bo zyskacie unikatową biżuterię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here