Zdjęcie do CV: czy załączać, a jeśli tak – to jakie?

0
1742
jak napisać cv
fot. pixabay.com

Trudno wyobrazić sobie proces rekrutacyjny bez CV. Jeśli szukasz pracy i przygotowujesz właśnie curriculum vitae, może nurtować Cię kwestia zdjęcia w CV. Czy załączać zdjęcie? A może lepiej wysłać CV bez zdjęcia?

Pisanie CV rządzi się wieloma ważnymi regułami. Niektóre z nich są bardzo ścisłe: w CV musimy umieścić nasze dane, a także informacje o wykształceniu i przebiegu pracy zawodowej. Oczywistością jest podawanie informacji o znajomości języków obcych czy ukończeniu dodatkowych kursów – resztę tych kwestii rozwijasz w liście motywacyjnym. Jednak niektóre kwestie są mniej jasne i budzą liczne wątpliwości. Na przykład na wielu stronach znajdziemy wzór CV z miejscem na umieszczenie zdjęcia. A z drugiej strony, jeśli czytasz poradniki dotyczące poszukiwania pracy, z pewnością zetknąłeś się z uwagami, że CV bez zdjęcia to dziś nowoczesna i lepsza opcja. Jak jest naprawdę? Jaki szablon CV wybrać?

Zdjęcie do CV: czy jest konieczne?

Kwestia zdjęcia w CV jest dość kontrowersyjna. W wielu krajach odchodzi się od umieszczania fotografii w dokumentach rekrutacyjnych, żeby mieć pewność, że cechy wyglądu nie miały wpływu na proces zatrudnienia, chodzi tu między innymi o dyskryminację ze względu na wiek czy pochodzenie etniczne. W Polsce nadal zdjęcie w CV jest dość często umieszczane, choć w złym tonie jest prośba o to zamieszczona o to w ogłoszeniu. Z pewnością zdjęcie w CV pozwala łatwiej zapamiętać kandydata, a także połączyć wiedzę z dokumentów z konkretną osoba, która pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej. Z drugiej jednak strony może się okazać, że rekruter z jakiegoś powodu zniechęci się do nas na podstawie fotografii – to mogą być nawet nieuświadomione stereotypy i uprzedzenia. A zatem CV ze zdjęciem czy CV bez zdjęcia? Decyzja należy do Ciebie.

rozmowa o pracę
fot. pexels.com

Warto przy tym pamiętać, że wiele zależy od tego, o jaką pracę się ubiegamy. Jeśli jest to praca, w której wygląd jest istotny, bo będziemy pełnić funkcje w pewnym sensie reprezentacyjne, warto zamieścić fotografię. Jeśli przygotowujesz CV hostessy zdjęcie jest oczywistością. Dotyczy to też np. pracy przedstawiciela handlowego. Jeśli natomiast chcesz pracować jako programista lub programistka, śmiało możesz wysłać CV bez zdjęcia. Takie curriculum vitae w tym przypadku będzie wystarczające.

Jakie zdjęcie załączyć do CV?

Jeśli jednak zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w CV, pamiętaj o tym, żen nie może to być fotografia przypadkowa, bo pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Co to oznacza? W CV kategorycznie nie należy umieszczać zdjęć zbyt swobodnych: fotografie z plaży, imprezy, czy zabawne selfie są świetne, ale nie w tej sytuacji. Jednocześnie odchodzi się od umieszczania w CV klasycznego zdjęcia do dokumentów. Bo, przyznajmy szczerze, mało kto wygląda na takich zdjęciach korzystnie. Jakie zatem zdjęcie dać w CV?

  • Zdjęcie portretowe. W CV nie musimy pokazywać samego zbliżenia twarzy jak na zdjęciu do paszportu, dobrze sprawi się portret pokazujący nas klasycznie, to znaczy obejmujący klatkę piersiową.
  • Zdjęcie formalne. Co to oznacza? Zdjęcie powinno nas przedstawiać na jasnym, jednolitym tle i być dość formalne, to znaczy takie, na którym jesteśmy ubrani elegancko, w sposób adekwatny do pracy, o jaką się staramy. Także fryzura, makijaż i dodatki powinny być stonowane. Cel: wizerunek świetnego profesjonalisty.
  • Aktualne – nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że zdjęcie sprzed dziesięciu lat to kiepski pomysł?
  • Korzystne – do CV warto załączyć zdjęcie, na którym wyglądamy po prostu dobrze.

Oczywiście warto pamiętać o zasadzie, że… zasady są po to, by je łamać. Jeśli staramy się o pracę w branży artystycznej czy kreatywnej, możemy poeksperymentować z bardziej swobodną pozą i wizerunkiem, zdjęcie nie może jednak przekraczać zasad dobrego smaku.

Jak zrobić dobre zdjęcie do CV?

Choć dziś każdy ma świetnej jakości aparat w telefonie, w przypadku zdjęć do CV lepiej zdać się na profesjonalistę, który zrobi idealne zdjęcie i zadba o drobny retusz poprawiający wygląd fotografii. Coraz popularniejsze są też specjalne sesje zdjęciowe wizerunkowe. Czym jest sesja wizerunkowa? Odbywa się ona w studiu, do dyspozycji mamy wizażystę, a fotograf robi nam ujęcia nie tylko do CV, ale też na potrzeby mediów społecznościowych czy CV publikowanego w internecie albo do profilu na LinkedIn. To ważne, jeśli budujemy swoją markę osobistą – a personal branding jest dziś kluczem do sukcesu w biznesie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak napisać CV?
Następny artykułWierszyki na walentynki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here