Co warto wiedzieć o pokarmach dla rybek?

0
1018
Co warto wiedzieć o pokarmach dla rybek

Jedzenie dla rybek jest jedną z najważniejszych kwestii, na jakie musi zwrócić uwagę każdy hodowca. To jedzenie gwarantuje zwierzętom możliwość prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarcza im wszystkich składników odżywczych. Co zatem należy o nim wiedzieć, by dobrać prawidłowo do swojego akwarium?

Inny dla narybku, inny dla dorosłych ryb

Pierwsze, co należy uwzględnić podczas zakupu, to wiek rybek, dla których będzie przeznaczony pokarm. Dorosłe osobniki zazwyczaj nie mają trudności w pobieraniu pokarmu, dlatego możemy podawać im to jedzenie, które ma najlepiej dopasowaną do nich formę. Z kolei młode osobniki mogą nie posiadać jeszcze umiejętności szybkiego wyłapywania jedzenia z toni. Wiedząc o tym, warto wybrać dla nich lekkie płatki, które powoli opadają w zbiorniku, dając rybkom więcej czasu na spokojne jedzenie.

Jednocześnie wybierając pokarm dla rybek młodych, należy uwzględnić ich szczególne potrzeby rozwojowe. Są one na etapie intensywnego wzrostu, dlatego potrzebują dużo materiału budulcowego, jakim jest białko. Sięgając po pokarmy wysokobiałkowe, można więc zapewnić im lepsze warunki rozwoju i wzrostu.

Lekkostrawne jedzenie

Decydując się na zakup jedzenia dla rybek, powinniśmy sięgnąć po to, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Zazwyczaj ryby wybierają dla siebie plankton, larwy, czy inne drobne organizmy zwierzęce albo roślinne, unoszące się w toni wodnej. Tego typu pokarm zawiera dużo białka (zwierzęcego lub roślinnego), jednak stosunkowo mało tłuszczu czy węglowodanów. Dlatego też gotowy pokarm dla ryb akwariowych powinien spełniać te same wymagania pod względem składu.

Nieprawidłowy dobór karmy i podawanie rybom na przykład zbyt tłustych posiłków może skończyć się dla nich chorobą, w tym obciążeniem układu pokarmowego czy nieprawidłowym funkcjonowaniem pęcherza pławnego. Dlatego też karma musi być odpowiednio zbilansowana i lekkostrawna.

Dopasowanie do potrzeb gatunkowych

Każdy gatunek rybek jest przystosowany do pobierania innego pokarmu, znajdującego się na konkretnej wysokości w toni wodnej. Powinniśmy to uwzględniać, dobierając płatki, chipsy, granulki czy tabletki w zależności od tego, na jakiej wysokości akwarium przebywają najczęściej nasi podopieczni. Pod uwagę warto wziąć także konkretne potrzeby gatunkowe, na przykład przystosowanie do zjadania tylko określonego rodzaju pokarmu.

W tym przypadku idealnym przykładem mogą być bojowniki, które naturalnie żyją w wodach płytkich i bardzo ciepłych, w których brakuje planktonu, ale często pojawiają się larwy owadów. Z tego względu najlepszym wyborem będzie dla nich pokarm liofilizowany, składający się z przygotowanych specjalnie dla bojowników larw. Zachowują one wszystkie naturalne składniki i doskonale wpływają na stan rybek.

Liofilizowany pokarm dedykowany dla bojowników dodatkowo zachęca je do jedzenia poprzez wydzielanie atraktantów po zanurzeniu w wodzie. Oprócz tych substancji smakowych, przyciągających ryby, atrakcyjna może być też dla nich forma liofilizowanego pożywienia, które odzyskuje naturalne barwy, smak i wygląd po kontakcie z wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here