Czym jest fobia? Jak wygląda leczenie fobii?

0
468
fobia

Wiele osób doświadcza strachu w różnych sytuacjach. Może mieć on różne podłoże i nasilenie. Niektóre lęki przeradzają się jednak w silne fobie, które nie tylko sprawiają dyskomfort, ale wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W tym przypadku warto zainteresować się tym zagadnieniem i zdecydować się na leczenie fobii.

Czym dokładnie jest fobia?

Fobia jest bardzo silnym, nieuzasadnionym i mocno utrwalonym lękiem, który przyjmuje formę zaburzenia istotnie wpływającego na życie ludzi. Zazwyczaj jest odpowiedzią na jakiś bodziec, który pojawia się w pobliżu. Doskonale znane są fobie, które występują najczęściej, jak strach przed lataniem, fobia na widok konkretnych zwierząt (np. psów, pająków), fobie lękowe przed wysokością czy przebywaniem wśród dużej grupy ludzi, a także przed krwią albo burzą.

Warto przy tym podkreślić, że fobia nie jest “panikarstwem” ani nie wynika z “przesadzonych reakcji”. Jest prawdziwą odpowiedzią organizmu (emocjonalną i somatyczną) na bodziec, który często innym osobom wydaje się niegroźny. Powoduje bardzo mocny dyskomfort psychiczny i zazwyczaj im bliżej jest bodziec albo większe jest jego nasilenie, tym większy lęk.

Co może wywołać fobię?

Przyczyny fobii nie są do końca poznane. Okazuje się jednak, że niektóre grupy osób ze względu na swój zestaw cech osobowościowych są bardziej predestynowane do odczuwania fobii. Jednocześnie wpływają na to także inne czynniki, w tym środowiskowe, genetyczne i doświadczenia z okresu dzieciństwa lub dorastania.

Wiele osób doświadcza fobii na skutek wydarzeń, które zostały odebrane jako traumatyczne w okresie wczesnego dzieciństwa. Może tak być między innymi w przypadku lęku przed zwierzętami, co często wiąże się np. z pogryzieniem przez psa w najmłodszym okresie życia.

Tokofobia

Szczególnym przypadkiem fobii jest tokofobia, czyli lęk przed ciążą i porodem. W pewnym stopniu tego wymagającego okresu obawia się większość kobiet, jednak zazwyczaj lęk nie jest w stanie zdominować ich pragnienia posiadania dzieci oraz radości, jaka się z tym wiąże. W szczególnych przypadkach może jednak wystąpić tokofobia, która pojawia się zarówno u kobiet, które już rodziły (wtórna), jak i u tych, które w ciąży są lub mają być po raz pierwszy (pierwotna). W obu przypadkach tokofobia może stać się podstawą do wydania zaświadczenia o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Leczenie i diagnoza fobii

Podstawą leczenia każdej fobii jest jej właściwa diagnoza. Pierwszym symptomem, że mamy do czynienia z fobią, może być irracjonalność strachu. Warto wówczas udać się do specjalisty, który pomoże odróżnić zwykły lęk od fobii, a następnie wdroży prawidłowe leczenie.

Leczenie fobii jest konieczne szczególnie wtedy, gdy nie ma możliwości unikania bodźca wywołującego strach. Wówczas doskonale sprawdza się psychoterapia, która pozwala na zmianę myślenia na temat przedmiotu/sytuacji, które wywołują lęk. Warto także spróbować terapii w nurcie psychodynamicznym, który pomaga rozpoznać i zrozumieć, jakie są przyczyny oraz mechanizmy występowania fobii, co prowadzi do zmniejszenia jej nasilenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here