Wybielanie zębów: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

0
1580
wybielanie zębów
fot. pexels.com

Wybielanie zębów jeszcze do niedawna zarezerwowane było dla osób publicznych i celebrytów, wszystkich tych, którzy „pracują wyglądem”. Dziś jest coraz popularniejsze i idealnie białe zęby może mieć każdy z nas.

Skąd tak duże zainteresowanie wybielaniem zębów? Perfekcyjny uśmiech ma ogromny wpływ na nasz wygląd – białe, żeby odmładzają i pomagają kreować wizerunek osoby zdrowej, zadbanej i profesjonalnej. I odwrotnie – pożółkłe i zaniedbane zęby popsują efekt nawet jeśli jesteśmy świetnie ubrani. Na szczęście dziś nie jesteśmy już skazani na defekty, z jakimi się urodziliśmy i każdy z nas może mieć perfekcyjny uśmiech. Jak to zrobić?

Wybielanie zębów w domu

W aptekach i drogeriach a także w specjalistycznych sklepach dentystycznych znajdziemy bogatą ofertę preparatów do domowego wybielania zębów. Zanim jednak zaopatrzymy się w taki produkt, zacznijmy od wymiany szczoteczki na lepszą. Najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna o kilku trybach, w tym z trybem wybielania – to tryb bardzo intensywny, który pomaga starannie oczyścić zęby i usunąć z nich osad. Uwaga: nie wolno go stosować codziennie, żeby nie uszkodzić szkliwa! Bo pamiętajmy, że podstawą, by mieć idealnie białe zęby, jest codzienna higiena jamy ustnej. Do codziennej pielęgnacji warto używać past o działaniu wybielającym. Prawdziwym hitem są ostatnio pasty z węglem aktywnym. Czarna pasta do zębów to sposób na to, by łagodnie, ale skutecznie usuwać osad i drobne przebarwienia. Jeśli zależy nam na naprawdę mocnym efekcie białych zębów, warto sięgnąć po produkty dodatkowe. W sklepach znajdziemy między innymi:

  • Proszek wybierający zęby (bardzo popularny ostatnio Coco Glam)
  • Paski wybielające zęby
  • Żele do nakładkowego wybielania zębów w domu
  • Zestawy do wybielania zębów z użyciem światła niebieskiego LED

Produkty te pozwalają na usunięcie przebarwień i delikatne rozjaśnienie szkliwa, nadają mu też połysk. Część z nich zawiera składniki optycznie rozjaśniające, dzięki czemu zęby są bielsze od razu po pierwszym użyciu. Produkty do domowego użytku nie zmieniają jednak naturalnej barwy szkliwa i nie dają efektu perfekcyjnej bieli. Pozostaje więc udać się do dentysty.

wybielanie zębów
fot. pexels.com

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Dziś niemal w każdym gabinecie stomatologicznym znajdziemy zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, w tym właśnie wybielanie zębów. Ile kosztuje taki zabieg? Cena wybielania zębów zależy przede wszystkim od metody, jaką wybierzemy. Musimy się więc liczyć z wydatkiem od 300 do nawet 1200 zł. Dodatkowo musimy przygotować się na wydatek rzędu 200 zł za zabieg oczyszczający – zwykle jest to scaling oraz piaskowanie, czyli usuwanie kamienia nazębnego oraz osadu. Często już ten etap sprawia, że zęby odzyskują naturalną biel i wyglądają zdrowo i ładnie.

Jakie metody wybielania zębów stosują dentyści?

Nakładkowe wybielanie zębów polega na użyciu żelu silnie wybielającego. Najpierw lekarz wykonuje nakładki idealnie pasujące do zębów pacjenta oraz nakłada żel o najsilniejszym działaniu. Drugi etap odbywa się już w domu, gdy pacjent sam stosuje nakładki z żelem o niższym stężeniu substancji aktywnych. Jest to tańsza metoda. Całość trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni.

Wybielanie zębów lampą Beyond odbywa się w całości w gabinecie stomatologicznym. Jest to tzw. zabieg lunchowy, a więc taki, w którym efekty uzyskujemy w bardzo krótkim czasie. W tym przypadku zabieg trwa od pół godziny do czterdziestu pięciu minut. Wybielanie lampą Beyond pozwala na rozjaśnienie zębów o kilka tonów. Efekt ten utrzymuje się nawet przez trzy lata – ważne jst jednak, by pacjent stosować się do zaleceń. Kluczowa jest przede wszystkim tzw. biała dieta bezpośrednio po zabiegu, a także prawidłowe nawyki dotyczące codziennej higieny jamy ustnej. Po zabiegu rekomenduje się używanie specjalnych produktów podtrzymujących efekty zabiegu, czyli produktów łagodnie wybielających i wspomagających proces usuwania osadu podczas codziennego mycia zębów. Warto też używać dobrej jakości szczoteczki sonicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here