Krótko o romantyzmie

0
1199
Krótko o romantyzmie

Odręcznie pisane listy, wiersze, romantyczny domek dla dwojga, spacer brzegiem morza, bukiety kwiatów, czerwone serca. Romantyzm niejedno ma imię. Czym w rzeczywistości jest to zjawisko?

CZYM JEST ROMANTYZM?

Niełatwo zdefiniować pojęcie romantyzmu. Jest ono zjawiskiem niezwykle subiektywnym. Dla jednych może być wyrażane w słowach, dla innych w gestach. Jedni utożsamiają je z zachodem słońca, a inni z jego wschodem. Dla jednych to Romantyczny domek dla dwojga, dla innych wspólny koncert ulubionego zespołu.

Cechą wspólną wszystkich definicji wydaje się niezaprzeczalne odwołanie do emocji względem drugiego człowieka i chęć zapewnienia go o jego wyjątkowości.

Idąc tym tropem, romantyzm można utożsamić z wrażliwością, czułością i szacunkiem.

ROMANTYCZNA STRONA POPKULTURY

Kultura popularna to skarbnica tekstów, w których romantyzm jest motywem wiodącym. Twórcy serwują go pod różnymi postaciami i w różnych formach.

Ponadczasowe powieści Jane Austin czy Emily Jane Brontë, w których rozczytują się pokolenia. Niezwykle melancholijne utwory Nat King Cole’a i Franka Sinatry. Wzruszające do łez filmowe dzieła, jak „Przeminęło z wiatrem”, „Love Story” oraz „Bonnie i Clyde”.

Ile obrazów, tyle oblicz romantyzmu, a wszystkie to pomniki postawione na cześć miłości.

KLASYKI ROMANTYZMU

Z biegiem lat pojawia się coraz więcej inspiracji. Weekendowy górski wypad do romantycznego domku dla dwojga, lot balonem, a nawet skok ze spadochronem. Portale internetowe pękają w szwach od wszelakich sugestii. Jakie są jednak klasyczne formy romantyzmu, piękne w swojej ponadczasowości?

O tym, że Paryż jest miastem miłości, wie dziś każdy. Wieża Eiffla to destynacja wielu par marzących o romantycznych zaręczynach, a paryskie kafejki pękają w szwach od zakochanych.

Kolacja przy świecach to kolejny sposób na romantyzm w klasycznym wydaniu. Butelka wina, wyśmienite jedzenie, intymne rozmowy, a to wszystko przy nastrojowej muzyce.

Taniec towarzyski. Nie mowa tutaj o konkursach, trofeach i rywalizacji, a o emocjach i romantyzmie właśnie. Tango, walc wiedeński, rumba, czy powolne poruszanie się w takt ulubionej piosenki. Wyrażanie uczuć w tańcu, to zdecydowanie romantyczny gest.

Choć o romantyzmie można napisać jeszcze wiele, to zamiast poszukiwać jednej definicji warto zainspirować się dostępnymi dziełami i dać się uwieść ich pięknu. Bo przecież rzecz w tym, żeby czuć, a nie definiować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here