Rozmiary pierścionków

0
1990
obrączki
fot. pexels.com

Kupno pierścionka na prezent nie jest sprawą łatwą. Poza stylem, rodzajem metalu czy kamienia trzeba wybrać jeszcze odpowiedni rozmiar. Jakie są rozmiary pierścionków? I jak wybrać idealny? Podpowiadamy.

Pierścionek to klasyczna biżuteria, która kobiety kochają. Od tego najważniejszego, jak pierścionek zaręczynowe, po złote pierścionki na rocznicę, czy ukochane, modne srebrne pierścionki pasujące do stylizacji – szkatułka na biżuterię u niejednej kobiety jest wypełniona pierścionkami. Jednak nie znaczy to, że jej właścicielka nie ucieszy się z kolejnego… Pierścionek to więc świetny pomysł na prezent dla kobiety na walentynki, czy na dzień kobiet. To także uroczy prezent gwiazdkowy albo prezent na urodziny dla niej. Co to oznacza? Że wielu mężczyzn musi zmierzyć się z nabyciem tej biżuterii. Co więcej – z nabyciem jej samodzielnie, żeby prezent był niespodzianką. Jednym z największych problemów jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. Oczywiście kwestia rozmiaru pierścionka coraz częściej dotyczy też mężczyzn, bo męska biżuteria jest obecnie na czasie.

Jak określić rozmiar pierścionka?

Wybranie odpowiedniego rodzaju pierścionka nie jest proste. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka? W idealnej sytuacji jesteś, jeśli masz możliwość dyskretnie zabrać na pewien czas pierścionek noszony przez ukochaną i zabrać go do jubilera, by wybrać coś w pasującym rozmiarze. Wówczas jubiler nałoży pierścionek na tak zwany bolec miarowy i będziesz wiedział, jaki rozmiar pierścionka nosi kobieta – warto tę informację zapisać na przyszłość, zakupy będą wówczas łatwiejsze. Jeśli możesz jej pierścionek wziąć tylko na chwile, by się nie zorientowała w Twoich zamiarach (to szczególnie ważne, jeśli planujesz zaręczyny i zależy Ci, by do końca było to niespodzianką), odrysuj jego wewnętrzną średnicę na papierze – nie jest to metoda doskonała, ale pozwala z dużym przybliżeniem określić rozmiar pierścionka. Możesz też spróbować wsunąć go na swój mały palec i zobaczyć, gdzie się zatrzyma – to kolejna (choć niedoskonała) wskazówka.

biżuteria
fot. pexels.com

Warto też pamiętać, że jeśli nie znasz dokładnego rozmiaru pierścionka, lepiej jest wybrać nieco większy, niż za mały – zdecydowanie łatwiej jest pierścionek zmniejszyć, niż powiększyć jego obwód. Uwaga: zmniejszenie pierścionka nie zawsze jest możliwe. Jest szczególnie trudne, jeśli np. na całym obwodzie znajdują się kamienie lub żłobienia. Jeśli istnieje ryzyko, że pierścionek trzeba będzie zmniejszać, lepiej wybierz klasyczny model z gładką obrączką. W takiej sytuacji wstrzymaj się też z wykonaniem graweru na pierścionku – napis będzie stanowił dodatkowe utrudnienie przy zmianie rozmiaru. Jest jeszcze jedna możliwość – u wielu jubilerów, jeśli kupujesz pierścionek ze standardowej kolekcji i nie jest on personalizowany, możesz go po prostu wymienić na taki sam w innym rozmiarze, jeśli okaże się, że coś jest nie tak. Pamiętaj jednak, by nie zerwać metki i mieć dowód zakupu!

Jakie są rozmiary pierścionków?

U każdego jubilera znajduje się tabela rozmiarów pierścionków. Pokazuje ona, jaka średnica wyrażona w milimetrach odpowiada poszczególnym rozmiarom. Bo same rozmiary są w systemie europejskim określane cyfrowo. Zwykle zaczyna się od rozmiary 5. Pierścionek w rozmiarze 5 ma średnicę 14,2 mm. Największy pierścionek to rozmiar 28, co odpowiada średnicy wynoszącej 21,8 mm. Wybierając rozmiar pierścionka, trzeba jednak pamiętać, że samo zmierzenie obwodu palca może nie wystarczyć. Zależy to od budowy dłoni – są kobiety, które mają szczupłe palce, ale z dość wydatnymi kostkami – wówczas pierścionek musi być odpowiednio większy, by dało się go swobodnie nałożyć. Generalna zasada brzmi, że lepiej, jeśli pierścionek ma trochę za duży rozmiar, niż za mały. Dlaczego? Trzeba brać pod uwagę, że rozmiary palców zmieniają się. Na przykład wieczorem dłonie są nieco opuchnięte – dlatego lepiej mierzyć pierścionki popołudniu niż rano, jeśli chcemy wybrać idealny rozmiar – to ważna informacja dla narzeczonych, którzy wybierają się po obrączki ślubne do jubilera. U kobiety obwód palca może się też zmieniać w zależności od dnia cyklu, bo zmiany hormonalne często wiążą się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Tymi samymi zasadami należy się też kierować, gdy wybieracie obrączki ślubne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here