Jak zorganizować tanie wesele?

0
1732
ślub i wesele
fot. pexels.com

Chcecie się pobrać i świętować dzień ślubu w gronie bliskich osób, ale nie uśmiecha Wam się wydawanie na to majątku czy – co gorsza – zaciąganie kredytu na jeden dzień zabawy? Dobra wiadomość jest taka, że wesele nie musi być drogie. Podpowiadamy, jak zorganizować ślub i wesele tanio.

Zastaw się a postaw się – jeszcze do niedawna była to naczelna zasada rządząca organizowaniem wesel. Rodziny państwa młodych wydawały krocie na dekoracje ślubne, ekskluzywną salę weselną, która pomieści setkę gości i wystawne menu na wesele. Często wydatki były tak duże, że konieczne było zaciąganie kredytu w banku na ten cel. Teraz odchodzi się od tej tradycji. Dlaczego? Coraz częściej to młodzi sami organizują i opłacają wesele, a nie dysponują tak dużymi środkami. Co więcej, młode pokolenie nie widzi już sensu w braniu pożyczki na jedna noc zabawy – wolą wydać te pieniądze na przykład na egzotyczną podróż poślubną lub jako wkład własny na mieszkanie. Nie bez znaczenia jest też coraz silniejszy nurt eko i zero waste – w tym kontekście rozbuchana konsumpcja towarzysząca typowemu weselu wychodzi z mody. Co w zamian? Oto kilka patentów na tanie wesele.

Tanie wesele: zacznij od gości

Na koszt wesela w dużej mierze składa się liczba zaproszonych gości. Zastanówcie się, czy naprawdę zależy wam na goszczeniu dalekich kuzynów z rodzinami. Jeśli zaprosicie naprawdę najbliższe osoby, może okazać się, że grono gości z ponad stu osób zredukuje się do maksymalnie pięćdziesięciu. A to oznacza o połowę mniejsze koszty cateringu weselnego, czyli tzw. „opłaty za talerzyk”. Możecie też wynająć skromniejszą salę.

Gdzie zorganizować tanie wesele?

Ekskluzywny hotel? Elegancka sala weselna? Tam na pewno będzie drogo. Pomyślnie o alternatywie. Coraz większą popularnością cieszą się wesela w plenerze. Jeśli bierzecie ślub latem, pogoda będzie na tyle dobra, że śmiało możecie rozstawić stoły w ogrodzie. Co ważne, w tym samym ogrodzie może odbyć się sama ceremonia ślubna. W Polsce prawo umożliwia już wzięcie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Coraz więcej par decyduje się więc na przykład na wynajęcie domu z dużym ogrodem na przykład na Mazurach – wesele nad brzegiem jeziora na długo zostanie zapamiętane przez gości, a koszty będą nieporównywalnie niższe niż w klasycznym domu weselnym. Tego typu miejsce będzie idealne, jeśli chcecie zorganizować ślub i wesele w stylu boho, do którego pasują tego typu bezpretensjonalne i swobodne rozwiązania.

ślub i wesele
fot. pexels.com

Tania suknia ślubna i strój pana młodego

Ile kosztuje suknia ślubna? Tradycyjna to koszt kilku a nawet kilkunastu tysięcy, suknie ślubne od znanego projektanta mogą kosztować jeszcze więcej. Alternatywa? Uszycie prostej sukienki u krawcowej lub kupienie jej… w sieciówce. To nowy trend – panny młode idą do ślubu w zwykłych, prostych sukienkach, w dodatku takich, które później będą mogły założyć na inną okazję. Pewną nowością jest też szukanie sukienki ślubnej w różnego typu grupach wymiankowych pod hasłem zero waste czy w grupach, gdzie ludzie oddają różne rzeczy. W podobny sposób można skompletować strój pana młodego – nie musi on iść do ślubu w specjalnie kupionym na tę okazję garniturze. A co z pierścionkiem zaręczynowym i obrączkami? Tu także cena nie musi być wygórowana – w wielu rodzinach jest zwyczaj przekazywania obrączek np. po dziadkach – para zakłada je w czasie ślubu lub przetapia i robi z nich nowe obrączki dla siebie.

Tanie dekoracje na wesele

Dekoracje na ślub i wesele też mogą być z odzysku. Sporo par po organizacji swoje uroczystości po prostu oddaje to, co się nie zniszczyło. Szukajcie tego w lokalnych grupach zero waste. Tanie dekoracje weselne możecie też zrobić sami – nie muszą być bardzo okazałe, wystarczy kilka symbolicznych drobiazgów. Wesele w ogrodzie nie wymaga dużo dekoracji – trochę lampionów i girland świetlnych oraz kilka balonów wystarczy.

Tanie menu na wesele

Ile trzeba wydać na jedzenie na wesele? Klasyczne menu weselne jest drogie. Tańsza alternatywa? Skromniejszy catering (cztery gorące posiłki nie są niezbędny). Część potraw możecie też zrobić samodzielnie, jeśli macie chęć. Także redukcja ilości alkoholu pozwoli obniżyć koszty – wódka weselna to zwykle pokaźna pozycja w budżecie. Nowym trendem jest organizowanie wesel bądź zupełnie bezalkoholowych bądź takich, gdzie alkohol podawany jest symbolicznie, na przykład w postaci szampana do toastu za młodą parę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here