Rocznice ślubu: nazwy i tradycje z nimi związane

0
2454
rocznica ślubu
fot. pexels.com

Rocznica ślubu to nie lada wydarzenie i zasługuje na odpowiednią oprawę. Jak świętować ten dzień? Jaki prezent na rocznicę ślubu sprawdzi się najlepiej? Oto garść inspiracji.

Obchodzenie rocznicy ślubu jest ugruntowanym zwyczajem w większości państw. Od tradycji zależy jedynie, czy jest to prywatne święto małżonków, czy też celebruje się je z rozmachem, w gronie bliskich i przyjaciół. A jak świętuje się rocznice ślubu w Polsce? Przyjęło się, że tzw. okrągłe rocznice wiążą się z bardziej uroczystymi obchodami, natomiast większość to po prostu święto danej pary – małżonkowie wręczają sobie prezenty rocznicowe, a także wspólnie spędzają czas na przykład na eleganckiej kolacji przy świecach.

Rocznice ślubu: nazwy

Jedną z ciekawszych tradycji związanych z rocznicami ślubu jest przypisywanie im dodatkowych symbolicznych określeń. Niemal każdy wie, że złote gody to pięćdziesiąta rocznica ślubu, ale czy wiesz, która rocznica ślubu jest skórzana, a która koronkowa? Oto spis najpopularniejszych określeń rocznic ślubu.

 1. rocznica ślubu – papierowa
 2. rocznica ślubu – bawełniana
 3. rocznica ślubu – skórzana
 4. rocznica ślubu – kwiatowa 5. rocznica ślubu – drewniana
 5. rocznica ślubu – cukrowa
 6. rocznica ślubu – wełniana
 7. rocznica ślubu – spiżowa
 8. rocznica ślubu – gliniana
 9. rocznica ślubu – cynowa
 10. rocznica ślubu – stalowa
 11. rocznica ślubu – płócienna
 12. rocznica ślubu – koronkowa
 13. rocznica ślubu – kości słoniowej
 14. rocznica ślubu – kryształowa
 15. rocznica ślubu – porcelanowa
 16. rocznica ślubu – srebrna
 17. rocznica ślubu – perłowa
 18. rocznica ślubu – koralowa
 19. rocznica ślubu – rubinowa
 20. rocznica ślubu – szafirowa
 21. rocznica ślubu – złota – tzw. złote gody
 22. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
 23. rocznica ślubu – diamentowa
 24. rocznica ślubu – żelazna
 25. rocznica ślubu – srebrna

Dalej oznaczone są już tylko jubileusze co pięć lat.

30. rocznica ślubu – perłowa
35. rocznica ślubu – koralowa
40. rocznica ślubu – rubinowa
45. rocznica ślubu – szafirowa
50. rocznica ślubu – złota – tzw. złote gody
55. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
60. rocznica ślubu – diamentowa
65. rocznica ślubu – żelazna

70. rocznica ślubu – kamienna
75. rocznica ślubu – brylantowa

zaręczyny
fot. pexels.com

Jaki prezent na rocznicę ślubu?

To, jakie prezenty para wręcza sobie z okazji rocznicy ślubu w dużej mierze zależy jej upodobań i prywatnych zwyczajów. Zawsze trafionym rocznicowym prezentem dla kobiety jest elegancka biżuteria. Nie musi być tak okazała, jak pierścionek zaręczynowy, choć z okazji na przykład dziesięciolecia ślubu mąż może podarować żonie wyjątkowy pierścionek z brylantem. Jednak równie dobrze sprawdzą się bransoletki czy naszyjniki albo kolczyki. Co jeszcze? Jeśli nie jst to „okrągły” jubileusz, prezent może nie odbiegać znacząco od tych, jakie wręczamy sobie na przykład na walentynki czy na gwiazdkę – to ma być przede wszystkim dowód uczuć i pamięci, a nie ogromny wydatek. Wiele kobiet uciszy się na przykład z flakonu perfum. Inne docenią na przykład elegancki zegarek, czy nawet ciekawą książkę z wyjątkową dedykacją – pamiętajmy, że nawet tani prezent może zachwycić, jeśli tylko jest rzeczywiście trafiony. I – oczywiście – starannie opakowany.

A jaki prezent na rocznicę dać mężowi? Z okazji rocznicy ślubu mężczyźnie też można podarować biżuterię – biżuteria męska jest obecnie bardzo modna, często umieszcza się na niej pamiątkowy grawer. Jednak to dobry pomysł na prezent pod warunkiem, że mąż rzeczywiście gustuje w tego rodzaju drobiazgach. W przeciwnym wypadku z okazji rocznicy można podarować mu zegarek – nie ma chyba mężczyzny, który nie doceniłby dobrej jakości zegarka w stylu dopasowanym do tego, jak się ubiera: elegancki czy sportowy. Jeśli mężczyzna jest typem sportowca, na pewno ucieszy go, gdy żona z okazji rocznicy ślubu zamiast kolejnego mało użytecznego drobiazgu da mu coś związanego z hobby – sportowe gadżety to na szczęście kategoria bardzo szeroka i bez trudu znajdziemy coś interesującego.

Ciekawym pomysłem na rocznicę ślubu – podobnie na walentynki i inne tego typu okazje – jest też coś niematerialnego, czyli po prostu wspólne spędzenie czasu. Jako prezent na rocznicę ślubu sprawdzą się na przykład bilety na koncert waszego ulubionego wykonawcy. A może szukacie czegoś niebanalnego, jak na przykład kolacja w ciemnościach? Ciekawy pomysł na spędzenie rocznicy ślubu to też wspólny wyjazd do SPA.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here