Prezent powinien być pięknie opakowany – co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Jak jednak połączyć to z ideą zero waste czy less waste? Kolorowe papiery i szeleszczące celofany, choć piękne, szybko trafiają na wysypisko, a wiele z nich trudno się rozkłada. Recepta jest pakowanie prezentów w stylu eko. Podpowiemy, jak to zrobić.
Zasady savoir-vire są w tej kwestii bezlitosne – w przypadku prezentów opakowanie jest równie ważne, jak zawartość. I nawet jeśli nie żyjemy w świecie, gdzie rządzą reguły protokołu dyplomatycznego, każdy z nas intuicyjnie czuje, że prezent dla dziewczyny, choćby najpiękniejszy, ale wręczony w reklamówce ze sklepu, traci połowę swojego uroku. Nawet efektowna biżuteria podarowana na walentynki nie da tyle radości, jeśli po prostu wrzucimy ją do byle jakiej torebki kupionej za kilka złotych w supermarkecie. I odwrotnie – niedrogi prezent ładnie opakowany wygląda super. Opakowanie prezentu powinno pokazywać, że włożyliśmy wysiłek w to, by rzecz wyglądała estetycznie.
Klasyczne pakowanie prezentów – błyszczące papiery, folie, wstążki i metalizowane taśmy., choć efektowne, są jednak generowaniem ogromnej ilości śmieci. A w dodatku ze względu na dodatek plastiku, papiery te nie mogą trafić do recyclingu tak, jak zwykła makulatura. Jak więc pogodzić wymogi estetyki i dbania o naturę? Podpowiadamy kilka pomysłów na zapakowanie prezentu w stylu eko.
Papier do pakowania DIY
Nie musimy kupować kolorowego i błyszczącego papieru do prezentów. Szary papier pakowy może wyglądać równie ciekawie. Jeśli jednak zależy nam na ciekawych wzorach, wykonajmy je sami. Jak? Możemy na szarym papierze odbić różnego typu stemple – możemy wyciąć je sami, tak jak robiliśmy to na lekcjach ZPT, na przykład z ziemniaka. Ciekawe efekty osiągniemy też, pokrywając papier kolorowymi odciskami dziecięcych dłoni – to świetny pomysł, by zrobić ciekawe opakowanie prezentu na dzień babci i dziadka. Także nieregularne kleksy farby zrobione pędzlem dadzą ciekawy efekt.
Zamiast kupować papier, możemy też użyć różnego rodzaju makulatury. Stare magazyny kolorowe będą wyglądały bardzo ciekawie w roli papieru do pakowania. Możemy także wykorzystać papier gazetowy, jeśli mamy go w domu – jest on miękki i łatwo jest w niego zawijać przedmioty, a biało – czarne literki wyglądają niebanalnie.
Zamiast papieru do pakowania prezentów
Kto powiedział, że prezentu muszą być zapakowane w papier? Możesz użyć różnego typu materiałów na przykład fragmentów materiałów i tkanin z odzysku. Woreczek na prezent możesz uszyć samodzielnie na przykład ze starej firanki albo wydziergać z resztek włóczki.
Ekologiczne dodatki do pakowania prezentów
W przypadku wielu prezentów przydaje się wypełnienie do pudełka, w którym umieszczamy delikatne przedmioty o nieregularnych kształtach. Oczywiście samo pudełko też może pochodzić z recyclingu -w dobie zakupów online i popularności firm kurierskich, wielu z nas ma w domu niepotrzebne kartony. Zamiast kupować kolorowe, gotowe wypełniacze, możemy wykonać je sami. Świetnie sprawdzą się w tej roli ścinki z niszczarki do dokumentów – paski papieru idealnie wyściełają pudełka.
Zamiast kolorowej, błyszczącej wstążki możemy użyć innych materiałów do przewiązania prezentu. Może to być na przykład sznurek – pasuje on do szarego papieru, tworzy spójną kompozycję w nurcie ekologicznym. Prezenty można też przewiązać kolorowymi włóczkami, jeśli akurat tym dysponujesz. Z odzysku mogą też być karneciki do prezentów.
Do ozdabiania prezentów można też wykorzystać elementy jadalne. Szczególnie przy prezentach gwiazdkowych świetnie sprawdzą się suszone plastry pomarańczy – jeśli naszpikujemy je goździkami i anyżem, będą nie tylko pęknie wyglądały, ale też wydzielały delikatny, świąteczny zapach. Do ozdabiania prezentów pasują też laski wanilii i cynamonu. Możemy tez pójść w kierunku praktycznym i ozdobić prezent własnoręcznie uszytymi woreczkami wypełnionymi suszoną lawendą, miętą czy innymi aromatycznymi ziołami – po rozpakowaniu prezentu woreczek może trafić do szuflady z bielizną, gdzie będzie nadawał jej piękny zapach – a lawenda dodatkowo odstrasza mole.
Dbając o ekologiczne pakowanie, pamiętajmy też o przyjaznej środowisku zawartości – prezenty DIY czy prezenty jadalne to świetny sposób na to, żeby podarunek był przydatny i jednocześnie przyjazny dla planety.