Pakowanie prezentów: bądź kreatywny i zadbaj o detale

0
1655
pakowanie prezentów
fot. pixabay.com

Choć mówi się, że liczy się wnętrze i nie szata zdobi człowieka, w przypadku prezentów opakowanie jest bardzo ważne. Nawet drobiazg, ale elegancko i fantazyjnie zapakowany staje się eleganckim podarunkiem. I odwrotnie – niechlujnie owinięty piękny przedmiot sporo traci w oczach osoby obdarowanej. Na szczęście pakowania prezentów można się nauczyć. Podpowiadamy kilka ciekawych pomysłów.

Prezent to z założenia coś wyjątkowego. Dlatego zasady dobrego wychowania nakazują, by wyjątkowość tę podkreślić też eleganckim opakowaniem. Dzięki temu osoba obdarowana od razu czuje się wyróżniona, gdy bierze do ręki piękne pudełko przewiązane wstążką. A jaka przyjemnością jest patrzenie na choinkę, pod którą leżą pięknie zapakowane prezenty gwiazdkowe? Chyba nie musimy Cię więc dłużej przekonywać, że każdy podarunek, choćby był to drobiazg za mniej niż 50 zł, powinien być starannie zapakowany. A jeszcze lepiej, jeśli będzie zapakowany fantazyjnie i z pomysłem.

Czego potrzebujesz do pakowania prezentów?

Do pakowania prezentów potrzebujesz kilku przydatnych drobiazgów, które ułatwią Ci pracę. To przede wszystkim różnego typu akcesoria biurowe – na przykład dwustronna taśma klejąca, która pozwoli ci umocować papier tak, by z zewnątrz nie było widać śladów klejenia. Możesz też użyć kleju uniwersalnego, by skleić brzegi opakowania. Niezbędne do pakowania prezentów są też ostre nożyczki i nożyk do papieru.

Do pakowania prezentów potrzebny jest też papier ozdobny – zwykle jest kolorowy i błyszczący, albo we wzory, na przykład w choinki do pakowania prezentów gwiazdkowych. Możesz też postawić na szary papier pakowy, jeśli interesuje Cię zapakowanie prezentów w stylu eko. Eleganckie opakowania wymagają też wstążek i taśm, możesz zaopatrzyć się w gotowe przyklejane kokardki. Do niektórych przedmiotów przyda się też wypełniacz do paczek, ma on zwykle postać kolorowych ścinków lub serpentyn, które pozwalają bezpiecznie umieścić w pudełku delikatną zawartość, a dodatkowo wyglądają bardzo atrakcyjnie po otwarciu podarunku.

Pakowanie prezentów: jakie kolory?

W sklepach znajdziemy tak duży wybór papierów ozdobnych, że trudno jest się zdecydować, jaki kolor wybrać. Warto tu pamiętać o zasadzie – gładkie papiery dają wrażenie elegancji i dobrego smaku, kolorowe są bardziej fantazyjne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby we wzorzysty papier zapakować prezent dla niej na urodziny, a w czerwony papier w serduszka zapakować prezent na walentynki dla dziewczyny, ale jeśli chcemy wręczyć teściom prezent z okazji okrągłej rocznicy ślubu, lepiej postawić na gładki papier i gładką wstążkę. Ciekawym pomysłem są też nadruki nawiązujące do zawartości – na przykład papier w nuty do zapakowania płyty winylowej, czy papier w literki do zapakowania książki na dzień babci i dziadka. Urocze są też bajecznie kolorowe papiery do pakowania prezentów dla dzieci.

pakowanie prezentów
fot. pixabay.com

Jak efektownie zapakować prezent?

Najprościej pakuje się prezenty w pudełku lub o regularnym kształcie, na przykład książki. Wówczas wystarczy odmierzyć odpowiedniej wielkości kawałek papieru ozdobnego – jeśli będzie za duży, papier zacznie się nieestetycznie zwijać i nie będzie dobrze wyglądać. Prezent owijamy papierem, podklejając go w kilku miejscach taśmą dwustronną. Następnie całość przewiązujemy wstążką dopasowaną kolorystyczni, wiążąc dużą kokardę. Jeśli zależy nam na efekcie „wow” wybierzmy papier o błyszczącej, lustrzanej powierzchni albo celofan.

Zdecydowanie trudniej pakuje się prezenty o nieregularnym kształcie. Jak efektownie zapakować na przykład butelkę wina? Przyda nam się kolorowa folia. Butelkę zawijamy w rulon, a następnie zawiązujemy na obu końcach wstążką, by powstał duży „cukierek”. W przypadku nieregularnych kształtów sprawdza się też związanie na górze, by całość przypominała woreczek.

Dodatki do pakowania prezentów

Jeśli chcemy, żeby nasze prezenty wyglądały niebanalnie, postawmy na ciekawe dodatki. Prezenty gwiazdkowe możemy ozdobić suszonymi plastrami pomarańczy i kawałkami cynamonu albo gałązkami świerku, do innych możemy doczepić małe dzwoneczki albo kolorowe pompony. Ważny jest też karnecik prezentowy z miejscem na życzenia – możemy kupić gotowy lub wykonać go samodzielnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here