Pomysły na ścianę w salonie

0
1637
ściany w salonie
fot. pexels.com

Salon to pomieszczenie uważane za jedno z najważniejszych w domu. W salonie nie tylko przyjmujemy gości, ale też najczęściej spędzamy czas cała rodzina. Gdy nie mamy jadalni, to właśnie tu jadamy posiłki, wypoczywamy, oglądamy telewizję, często do salonu dzieci przychodzą odrabiać lekcję, nawet jeśli mają swój pokój. Dlatego salon powinien być przytulny i estetyczny.

Urządzenie salonu nie jest łatwo. Szczególnie aranżacja salonu w bloku to duże wyzwanie. Ale i w dużych domach zetkniemy się z różnymi pułapkami. Jakimi? Pierwsza to pogodzenie różnych funkcji: w salonie musi znaleźć się strefa relaksu, często miejsce na telewizor czy zestaw do gier, jeśli domownicy je lubią, stół, przy którym jemy, ale też gramy w gry planszowe… W salonie niejednokrotnie musimy też wygospodarować miejsce na domowe biuro, bo coraz częściej naszą codziennością jest praca zdalna, a nie zawsze mamy do tego osobny gabinet. Poza funkcjonalnością warto też pamiętać o estetyce: salon nie powinien być przeładowany bibelotami, ale jeśli zostawimy puste ściany, będzie nie tyle minimalistyczny, co nudny i bezosobowy. Jak udekorować ściany w salonie? Oto kilka pomysłów

Kolorowe ściany w salonie

Na jaki kolor pomalować ściany w salonie? Modne kolory 2021 to żółty i szary, nadal utrzymują się też w trendach mocne, nasycone barwy takie jak butelkowa zieleń, bordo czy zgaszony fiolet. Jeśli chcemy dokonać modnej metamorfozy salonu, warto rozważyć pomalowanie jednej ściany na wybrany kolor – stanie się ona mocnym akcentem kolorystycznym i odświeży wnętrze bez konieczności wymiany mebli. Którą ścianę wybrać? Mocne kolory nie zawsze wyglądają dobrze na dużych powierzchniach, dlatego możemy wybrać ścianę krótszą. Jeśli jednak lubimy rozmach, kolor możemy położyć na ścianę, która jest najbardziej widoczna. Aby zgrać całość kolorystycznie, warto dokupić kilka dodatków w tym samym odcieniu: mogą to być takie drobiazgi jak doniczki na kwiaty czy dekoracyjne poduszki na kanapę.

Tapeta na ścianę w salonie

W dekoracji wnętrz mamy dziś do czynienia z triumfalnym powrotem tapet. Jeszcze do niedawna tapety na ścianę kojarzyły się z PRL i przaśnymi latami 90., dziś – podobnie jak boazeria – wracają, choć w nowej i odświeżonej formie. Co to oznacza? Tapety kładziemy często na wybranych ścianach, nie na całości. Modne są wyraziste wzory. Tapeta w pasy idealnie pasuje do nowoczesnego salonu, podobnie jak tapeta we wzór geometryczny. Wracają nawet fototapety, które traktujemy dziś jednak jako zabawny dodatek, nieco ironicznie, a nie serio, jak to było trzydzieści lat temu. Coraz częściej jednak fototapety na ścianę w salonie znajdziemy w mieszkaniach młodych osób, które dobrze czują trendy.

Naklejki na ścianę do salonu

Naklejki na ścianę to najlepszy sposób na niedrogą i szybką metamorfozę wnętrza. Modne motywy roślinne czy napisy na ścianie w salonie sprawią, że wnętrze będzie wyglądało modnie. Co ważne, tego rodzaju dekoracje na ścianę możemy często zmieniać. W wielu miejscach możemy też samodzielnie zaprojektować naklejkę na ścianę, dzięki czemu to bardzo spersonalizowana dekoracja wnętrza.

Nowoczesne obrazy do salonu

Nie ma lepszej dekoracji wnętrz niż sztuka. Ta prawdziwa, a nie masowo produkowane obrazki sprzedawane w sklepach z meblami. Wbrew pozorom nie trzeba mieć ogromnego majątku, żeby zgromadzić domową kolekcję sztuki. Nie musimy bowiem zaczynać od obrazów znanych malarzy takich jak Sasnal, które kosztują majątek. Warto natomiast zaglądać na targi organizowane przez studentów ASP – znajdziemy tam prawdziwe perełki. A jeśli autor obrazu zrobi karierę, także wartość finansowa naszej kolekcji urośnie… Warto pamiętać, że pierwsze obrazy uznanych dziś twórców są dziś warte bardzo dużo.

ściany w salonie
fot. pexels.com

Plakaty do salonu

Jeszcze jeden pomysł na ścianę w salonie: plakaty. To propozycja dla tych, którzy chcieliby w swoich wnętrzach powitać sztukę nowoczesną, ale nie mają pieniędzy na drogie dzieła sztuki. Tymczasem plakaty wybitnych twórców możemy kupić za ułamek ceny obrazów. Bardzo modne są na przykład plakaty z serii Polska, których autorem jest Ryszard Kaja. W prostych oprawach lub antyramach staną się ozdobą nowoczesnego salonu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here