Domowe biuro: jak zaaranżować przestrzeń do pracy w domu

0
1445
domowe biuro
fot. pexels.com

Wyraźny podział na przestrzeń domową i miejsce pracy jest już definitywnie nieaktualny. Popularność pracy zdalnej, częściowo wymuszona przez pandemię, sprawiła, że coraz więcej z nas pracuje w domu. Jak zaaranżować domowe biuro? Szczególnie, gdy nie mamy wiele miejsca.

Jeszcze do niedawna słowo „praca” jednoznacznie kojarzyło się z wyjściem z domu. Od czasów rewolucji przemysłowej rozdzielano miejsce zamieszkiwania od miejsca zarobkowania. Każdego ranka rzesze ludzi wyruszały więc do fabryk, biur i innych zakładów pracy, by po ośmiu (lub więcej) godzinach wrócić do domu. W domach pracowali wówczas nieliczni przedstawiciele wolnych zawodów, np. tłumacze czy artyści. Dodatkowa praca w domu oznaczała zaś chałupnictwo – często niewdzięczne i nisko płatne.

Dziś podział ten uległ rozmyciu. Pandemia sprawiła, że wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną – etatowi pracownicy wykonują więc swoje obowiązki w domu. Zdecydowanie wzrosła też grupa ludzi, którzy prowadzą swoja działalność gospodarczą, czy pracują jako freelancerzy – oni też pracują z domu. Coraz większą popularnością cieszy się też praca przez internet – możemy ja wykonywać z dowolnego miejsca, na przykład z kawiarni czy coworkingu, ale bardzo często pracujemy online właśnie z domu. Co to oznacza? Że coraz częściej w naszych domach musi pojawić się miejsce do pracy. Jak je zaaranżować?

Domowe biuro: jak je urządzić?

Aranżacja gabinetu w domu zależy od tego, jak dokładnie wygląda nasza praca. Innego domowego biura potrzebuje wirtualna asystentka pracująca z laptopem i telefonem, a innego – grafik, który pracuje online na kilku dużych monitorach. Podstawą jest zawsze biurko – wielkość blatu zależy od naszych preferencji. Jeśli w sklepach nie znajdziemy niczego, co nas satysfakcjonuje, możemy zamówić blat na wymiar, dopasowany do wymiarów pomieszczenia. Bardzo istotne jest też ergonomiczne krzesło biurowe – dzięki niemu praca będzie nie tylko komfortowa, ale też nie będzie szkodziła naszemu kręgosłupowi. W domowym biurze powinny się też znaleźć półki i szafki na dokumenty niezbędne przy pracy czy książki związane z rozwojem zawodowym. Przydatnym dodatkiem jest tablica nad biurkiem, na której możemy przyczepiać ważne notatki czy powiesić planer na dany miesiąc lub rok. A także szuflady, w których schowamy podręczne drobiazgi, kalendarz, czy bulelt journal, w których planujemy nasz czas.

domowe biuro
fot. pexels.com

A jakie dekoracje pasują do domowego biura? Naklejki na ścianę na przykład z motywującymi napisami będą strzałem w dziesiątkę. W domowym biurze warto też powiesić ciekawe plakaty czy grafiki. Kolorystyka? Za sprzyjające skupieniu uchodzą stonowane odcienie niebieskiego i zielonego oraz neutralna biel, ale jeśli dobrze czujemy się w otoczeniu mocniejszych barw, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na modne kolory, takie jak energetyczny żółty czy butelkowa zieleń. Dodajmy do tego jeszcze ciekawe pomysły na dekoracje ścian – w domowym biurze możemy wykorzystać te same motywy dekoracyjne, co w salonie.

Aranżacja domowego biura w małym mieszkaniu

Gabinet w domu? Prawdziwym szczęściarzem jest ten, kto dysponuje odrębnym pomieszczeniem na potrzeby swojej pracy. Zdecydowanie częściej musimy wykreować miejsce do pracy w innych warunkach. Jak to zrobić? Bardzo popularne jest stworzenie domowego biura w sypialni. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają sami – nie ma wówczas ryzyka, że praca rano czy późnym wieczorem będzie przeszkadzała partnerowi, a jednocześnie nasze domowe biuro nie będzie widoczne dla gości. Oczywiście sami musimy też akceptować takie rozwiązanie, bo niektórzy bardzo wyraźnie chcą rozdzielać strefę wypoczynku, jaką jest sypialnia, od miejsca, gdzie pracują.

Wówczas domowe biuro w salonie może rozwiązać nasz problem. Jeśli pracujemy na laptopie i nie potrzebujemy wielu akcesoriów, wystarczający może okazać się stół w salonie i wygodne krzesło, oraz szafka, w której będziemy chować laptop i dokumenty związane z pracą. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, warto wstawić choć niewielki biurko. W sklepach znajdziemy duży wybór małych biurek do pracy w domu – często połączone są ze sprytnymi rozwiązaniami, które pozwalają łatwo je zamaskować. Co powiesz na przykład na biuro schowane…w szafie?

Tego typu kącik do pracy możemy też zaaranżować w przedpokoju. Małe biurko, wygodne krzesło biurowe i kilka półek mogą okazać się wystarczające do pracy zdalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here