Aranżacja wnętrz: modne kolory 2021

0
1698
modne kolory
fot. pexels.com

Jakie kolory są modne w 2021 roku? Jak przełoży się to na aranżację wnętrz? Jeśli szukasz pomysłu na rewolucję kolorystyczną w swoim domu lub chcesz nieco ożywić wnętrza, by były na czasie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Skąd wiemy, jakie kolory są modne? Mamy dwie możliwości: obserwujemy, co jest popularne wśród ludzi – tutaj kopalnią wiedzy są różnego typu blogi, konta w serwisie Pinterest czy fora wnętrzarskie w internecie. Droga druga: sprawdzamy, co mówią fachowcy. A w kwestii modnych kolorów król jest jeden – jest to Instytut Pantone nazywany też światowym centrum kolorów. Czym jest Instytut Pantone? Pantone firma, które swoje korzenie ma w branży reklamowej w latach 50. XX wieku, z czasem wyspecjalizowała się w kolorach, ich systematyce, a także znaczeniu – pomaga np. wykorzystywać kolory w komunikacji marketingowej i wizerunkowej. Jej częścią jest wspomniany instytut, który m.in., opracowuje kolejne odcienie, mieszając kolory podstawowe – obecnie w palecie Pantone jest ich blisko 1800. Raz do roku Instytut Pantone ogłasza też kolory roku – wyłania je grono ekspertów, którzy szukają barw najlepiej odzwierciedlających „ducha epoki” i nawiązujących do dominujących trendów. Kolory te są następnie wdrażane przez większość znanych firm, widać je na ubraniach, gadżetach czy dodatkach do dekoracji wnętrz.

Kolory roku 2021 według instytutu Pantone

Na 2021 rok eksperci wybrali dwa kolory: szary i żółty. A konkretnie, odnosząc się do palety Pantone: jasna szarość 17-5104 Ultimate Gray i żółty 13-0647 Illuminating. Szary jest stonowany, nieco rozbielony, natomiast żółty energetyczny i soczysty. Dlaczego akurat te kolory będą modne w 2021 roku? Szary ma nawiązywać do skał i kamieni, a więc siły i spokoju, żółty to natomiast nadzieja i optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Nietrudno zauważyć, że to nawiązania do trudnego i pod wieloma względami nadzwyczajnego roku 2020, który upłynął nam pod znakiem pandemii. Istotnie, niczego dziś nie potrzebujemy bardziej niż siły i nadziei.

modne kolory
fot. pexels.com

Modne kolory wnętrz

Jednak wybór Pantone to nie wszystko. W przypadku aranżacji wnętrz modna paleta jest zdecydowanie szersza, trudno byłoby przecież co roku zupełnie zmieniać aranżację, a do tego opierać ją na dwóch kolorach. Jakie są modne kolory ścian i dodatków do wnętrz w 2021 roku? Nadal na czasie jest biel i coraz modniejsza z sezonu na sezon głęboka, butelkowa zieleń. Wśród dominujących trendów znajdziemy też bordo i zgaszone fiolety. Coraz większą popularność zdobywa musztardowa żółć, którą jeszcze kilka sezonów temu uważano za wybór bardzo odważny i nietypowy.

Jak wprowadzić modne kolory do wnętrza?

Modny salon? Modna sypialnia? Choć podążaniu za trendami nie ma nic złego, mało kto traktuje własny dom jak przestrzeń z magazynu wnętrzarskiego – trendy dozujemy w nich ostrożnie, nie zmieniamy całej aranżacji na najmodniejszą. Jak więc wprowadzić modne kolory do swojego domu? Dobrym pomysłem będzie odświeżenie salonu poprzez wprowadzenie modnej kolorystyki na jedną ze ścian. Jeśli szukasz pomysłu na ścianę, w salonie która wydaje się nudna i nijaka, rozważ pomalowanie jej na głęboką zieleń lub bordo, a pomieszczenie będzie wyglądać zupełnie inaczej. Kolor ścian już od dawna nie musi być taki sam w całym pomieszczeniu – oczywiście barwy te muszą być kolorystycznie zgrane, ale kontrasty mogą dać ciekawy efekt.

Modne kolory najłatwiej jest wprowadzać w pojedynczych meblach i dodatkach. Kanapa w kolorze musztardowym będzie mocnym akcentem w pomieszczeniu o neutralnej bazie. Także dywany czy zasłony do salonu to dodatki do wnętrza, w których łatwo możemy przemycić modne kolory. Jeśli nie chcemy robić rewolucji, wystarczy kilka dodatków, na przykład dekoracyjne poduszki na kanapie, czy kolorowy pled na fotelu albo doniczki na kwiaty w modnej kolorystyce. Modne barwy możemy też wprowadzać jako elementy dekoracji ścian – na przykład w salonie. Dzięki temu niedużym kosztem możemy odmienić wnętrze naszego domu i sprawić, że cała aranżacja będzie modna i stylowa, a my pokażemy, że znamy trendy dotyczące urządzania wnętrz. W modnych kolorach możemy też urządzić domowe biuro – szczególnie, jeśli pracujemy online na przykład jako freelancer, przyda nam się ciekawie zaaranżowane miejsce do pracy nieustępujące stylem najlepszym coworkingom. Idealnym miejscem na modne barwy jest też pokój nastolatka – młodzież doceni modne kolorowe dekoracje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here