Blender to sprzęt AGD, bez którego trudno sobie wyobrazić nowoczesną kuchnię. Bez względu na to, czy pasjonujesz się gotowaniem, czy też od czasu do czasu przyrządzasz nieskomplikowane posiłki, blender na pewno okaże się pomocny i szybko docenisz ten zakup. Jaki blender jednak wybrać?
Jeśli w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego znajdziemy półkę z blenderami, zobaczymy, że wybór modeli jest ogromny. Różnią się one nie tylko ceną, co oczywiste, ale też rodzajami. Jakie są rodzaje blenderów i który będzie dla Ciebie najlepszy?
Blender ręczny: do czego służy?
Blender ręczny nazywany jest też potocznie żyrafą, co stanowi nawiązanie do jego kształtu. Składa się on bowiem z prostego uchwytu, który trzyma się w dłoni w czasie pracy i wymiennych końcówek, które gwarantują różny stopień rozdrobnienia. Poza klasycznymi końcówkami miksującymi, blender ręczny może mieć też ostrza do siekania czy końcówkę do ubijania piany lub bitej śmietany. Zaletą blendera ręcznego jest jego kompaktowość – urządzenie zajmuje niewiele miejsca, często ma też uchwyt, który umożliwia zawieszenie go na przykład na haczyku na ścianie w kuchni, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na blacie. Uchwyt wraz z końcówkami bez trudu zmieści się też w kuchennej szufladzie. A wady? Blendery ręczne maja stosunkowo niską moc, zwykle od 300 do 900 W. To oznacza, że niekoniecznie poradzą sobie z twardymi produktami. Poza tym konieczność ciągłego trzymania urządzenia podczas pracy może być uciążliwa.
Blender kielichowy: do czego służy
Blender kielichowy składa się z kilku elementów: podstawy wyposażonej w silnik, często zestawu wymiennych ostrzy oraz pojemnika, tak zwanego kielicha, który montujemy na podstawie i wypełniamy składnikami. Blender kielichowy może mieć wymienne pojemniki różnej wielkości. Jeśli wybierzemy taki właśnie rozbudowany model, będzie on pomocny przy przygotowaniu naprawdę dużej liczby różnych potraw. Zaletą blendera kielichowego jest jego moc, która może sięgać nawet 1800 W. Wymienny zestaw ostrzy czyni z tego prostego sprzętu niemal robota kuchennego. Niestety, blender kielichowy zajmuje dość dużo miejsca i w małej kuchni może to być kłopotliwe.
Specyficzną odmiana blendera kielichowego jest tak zwany fitness blender. Co to jest? Jest to blender do smoothie, przeznaczony specjalnie do przygotowywania koktajli warzywnych czy owocowych. Jego pojemnik zwykle ma niezbyt dużą pojemność – około pół litra. Z założenia służy bowiem do przygotowania porcji koktajlu dla jednej bądź dwóch osób. Ciekawym rozwiązaniem jest pojemnik, który po odkręceniu od podstawy, dzięki wygodnej pokrywce przekształca się w bidon. Dzięki temu nie musimy brudzić dodatkowych nauczyć, żeby wypić koktajl oczyszczający odchudzające smoothie. Napój możemy też zabrać ze sobą, wychodząc z domu, dzięki czemu mamy przy sobie przekąskę po treningu albo lekki lunch do pracy.
Do czego przydaje się blender?
Zadaniem blendera jest rozdrabnianie pokarmu. Tym różni się od miksera, służącego przede wszystkim do mieszania składników do jednolitej konsystencji. Każdy mikser poradzi sobie z miękkimi składnikami. Przyda się więc, gdy chcemy przygotować zupę krem, rozdrobnić gotowaną kaszę na budyń jaglany czy przyrządzić zielony koktajl. Jeśli postawimy na sprzęt o dużej mocy, będzie on miał też opcję kruszenia lodu – nieocenioną podczas domowych imprez, gdy chcemy serować gościom pyszne, kolorowe drinki. Mikser kruszący lód poradzi sobie też ze zmrożonymi produktami, dzięki czemu szybko przygotujesz smaczny domowy sorbet z mrożonych owoców – lekka i bezcukrowa alternatywa dla produktów ze sklepu.
Wysoka moc jest też niezbędna, by zrobić domowe masło orzechowe czy masło z prażonych migdałów. Bez blendera trudno też sobie wyobrazić gotowanie dla maluchów. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na rozszerzanie diety metodą BLW czy startujemy od papek, wiele dań dla dzieci wymaga zblendowania. Z dobrym rozdrabniaczem przygotujemy na przykład gęsty sos mięsno warzywny – idealny dla niejadków, które niechętnie sięgają po warzywa w bardziej widocznej postaci.