Zarabianie przez internet: jak się do tego zabrać

0
1718
zarabianie przez internet
fot. pexels.com

Bez etatu, bez sztywnych godzin pracy, z możliwością pracowania z dowolnego miejsca na świecie – takie możliwości daje zarabianie przez internet. Dziś, gdy praca zdalna jest wyjątkowo popularna, praca online budzi szczególnie duże zainteresowanie. Jak się do tego zabrać? Kto i na czym może zarabiać w internecie? I jak to zrobić bezpiecznie?

Zacznijmy od obalenia kilku mitów na temat zarabiania w internecie. Nie wystarczy godzina dziennie, by być milionerem. Nie każda praca przez internet jest dobrze płatna. Nie każda oferta pracy w sieci jest wiarygodna. Ale też nie każda jest oszustwem. Jak się w tym wszystkim połapać?

Zarabianie przez internet: jakie masz możliwości

Internet niewątpliwie zrewolucjonizował rynek pracy. Powstały zawody, których dwadzieścia lat temu nikt sobie nawet nie wyobrażał. W internecie możesz dorobić do pensji lub kieszonkowego (tak, to świetna opcja pracy dla nastolatków!), a także skoncentrować swoje życie zawodowe wyłącznie na pracy w sieci. Jak zarobić przez internet? Możliwości są różne:

  • Prowadzenie biznesu online (na przykład sklepu internetowego, agencji marketingu, portalu)
  • Bycie influencerem i zarabianie w social mediach na reklamach na przykład na YouTube czy Instagramie
  • Tworzenie i sprzedaż produktów online: webinarów, kursów, ebooków – to świetna opcja na przykład dla coacha
  • Praca zdalna w ramach konkretnej firmy (na przykład jako programista)
  • Praca freelancera (jako copywriter, twórca kontentu, autor tekstów SEO, grafik, osoba prowadząca kanały w social mediach, redaktor czy dziennikarz w portalu)

Przez internet pracują też tłumacze i osoby zajmujące się transkrypcją nagrań. Coraz większy rynek otwiera się na korepetycje online – pandemia sprawiła, że zainteresowanie zajęciami prowadzonymi przez internet jest coraz większe. Jeśli wiec znasz dobrze język obcy albo umiesz przygotować do matury z polskiego czy matury z matematyki, możesz swoją działalność prowadzić także przez internet. To może być nawet Twoja pierwsza praca – internet daje ogromne możliwości rozpoczęcia zarabiania bez konieczności wysyłania CV czy listu motywacyjnego.

zarabianie przez internet
fot. pexels.com

Oferty pracy przez internet: tych ogłoszeń unikaj

Wydaje Ci się, że wymienione wyżej propozycje brzmią… trochę nudno i nie widać w nim perspektywy zarobienia ogromnych pieniędzy? Zastanawiasz się, co z ogłoszeniami, które oferują zostanie milionerem w kilka miesięcy? Cóż…  Choć oferty te brzmią bardzo kusząco, najczęściej są zwyczajnym oszustwem. Przykład? Ogłoszenia dotyczące pracy przy wypełnianiu ankiet, w których za każdą ankietę masz otrzymywać kilkadziesiąt dolarów służą tylko do tego, żeby wyciągnąć Twoje dane osobowe – po tym etapie kontakt się urywa. Podobnie jest w przypadku zarabiania na klikaniu w reklamy czy linki. Żadna poważna firma nie zatrudnia ludzi do takiej pracy. Twoją ostrożność powinny też wzbudzić wszystkie oferty, w których wymagane jest wysłanie skanu dokumentów, a także te, w których pracodawca nie ujawnia swoich danych. Absolutnie nie zgadzaj się na to, żeby przesyłać gdzieś pieniądze, ani nie przyjmuj podejrzanych przelewów na swoje konto – w ten sposób możesz wpaść w poważne tarapaty, bo to mechanizm działania wykorzystywany przez grupy przestępcze.

Dla kogo jest praca przez internet?

Praca online jest świetną opcją dla każdego, kto chce zarobić pieniądze, ale nie chce lub nie może podejmowań typowego zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, albo po prostu chce dorobić trochę do głównej pensji. Jest to więc dobra propozycja pracy dla młodych mam na urlopie wychowawczym, a także praca dla nastolatków, która nie koliduje ze szkołą. W pracy online świetnie sprawdzą się osoby dobrze zorganizowane, o wysokiej motywacji – tutaj nikt nie będzie pilnował, żebyś pracował, zamiast zerkać na Instagram. Potrzebne jest też miejsce do pracy, musisz więc zaaranżować domowe biuro – jeśli nie w osobnym gabinecie to na przykład w salonie. Możesz też wynająć biurko w coworkingu.

Ile można zarobić na pracy w internecie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy od branży, rodzaju pracy, umiejętności i zaangażowania. Przykładowo copywriter czy autor tekstów SEO zarabia zwykle od 10 zł za bardzo prosty tekst, do nawet kilkuset za duży materiał wymagający researchu. Dobrze płatne są też tłumaczenia ekspresowe przez internet. Nauczyciel języka obcego śmiało może liczyć na stawki zaczynające się od 30 zł za godzinę i sięgające nawet 150 zł za godzinę. Zarabianie w internecie może więc Ci przynieść kilkaset złotych miesięcznie, ale też kilka tysięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here