Pierwsza praca: jak jej szukać i kiedy się na nią zdecydować?

0
3356
pierwsza praca
fot. pexels.com

Rozpoczęcie pierwszej pracy w życiu to moment przełomowy. Zupełnie nowe doświadczenie, własne zarobki – oto prawdziwe wejście w dorosłość. Od czego zacząć, kiedy szukasz pierwszej pracy. I kiedy zdecydować się na to, by wejść na rynek pracy? Oto kilka podpowiedzi dla tych, którzy zastanawiają się nad poszukiwaniami pierwszej pracy w życiu.

Kiedy rozpocząć pierwszą pracę? Z amerykańskich filmów dobrze znamy widok pracujących nastolatków, w Polsce zwykle mówi się, że jedynym obowiązkiem ucznia powinna być nauka, a pracy można ewentualnie szukać na studiach. Jednak powoli to się zmienia. Absolwent studiów z zupełnie pustym CV? Nie jest to szczególnie mile widziane przez pracodawców. Absolutne minimum to dziś staże i praktyki odbywane w czasie studiów, mile widziany jest też wolontariat. Jednak to właśnie pierwsza praca rozpoczęta przed uzyskaniem dyplomu budzi największy szacunek. Sprawdźmy więc, kiedy można zacząć pracować i jakie masz możliwości na każdym etapie.

pierwsza praca
fot. pexels.com

Pierwsza praca dla nastolatka

Jak wyglądają przepisy dotyczące pracy nastolatków? Oficjalnie pracować można od 16 roku życia, oczywiście są ograniczenia godzinowe, praca nie może być niebezpieczna i kolidować z nauka. Młodzież często zatrudniana jest na przykład do prowadzenia promocji w supermarketach, do inwentaryzacji towarów, a także w restauracjach typu fastfood. Niektóre sieci odzieżowe zatrudniają nastolatków do weekendowej pracy w sklepach. Jeszcze przed ukończeniem 16 roku życia możesz też próbować swoich sił w reklamie czy filmie, gdzie dziecięcy i młodzieżowi aktorzy i modele są poszukiwani. Oczywiście zawsze też zostają drobne prace dorywcze takie jak pomoc sąsiadom w sprzątaniu, opiece nad dziećmi czy wyprowadzaniu psów. Młodzież chętnie udziela też korepetycji.

Pierwsza praca dla studenta

Jesteś na studiach i zastanawiasz się, jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe? Praca weekendowa czy praca dorywcza dla studenta dają duże możliwości pogodzenia zarobkowania z planem, zajęć. Znajdziesz ją bez trudu w serwisach ogłoszeniowych czy w uczelnianym biurze karier. Dobrym pomysłem dla studentów jest też praca zdalna przez internet, która jest bardzo elastyczna. Jeśli nie potrzebujesz pilnie pieniędzy pomyśl o tym, by zdobywać doświadczenia w branży, z którą wiążesz przyszłość. Wakacyjny staż w korporacji może zaowocować ofertą pierwszej pracy jeszcze a studiach i to od razu na interesującym Cię stanowisku.

Pierwsza praca po studiach

Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, może być Ci trudno. Jednak nie martw się – przygotuj CV, w którym wyszczególnisz wszystkie swoje umiejętności, pochwalisz się stażem czy wolontariatem, a także dodatkowymi kursami.

Jak szukać pierwszej pracy?

Chcesz rozpocząć pracę? Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, zacznij od zastanowienia się, co umiesz robić, jakie masz talenty, co dobrze Ci wychodzi. Znasz języki obce? Znasz jakiś język programowania? Skończyłeś kursy czy szkolenia z różnych dziedzin? Na bazie tego przygotuj swoje CV. Od razu warto też wykonać zdjęcie do CV – może się przydać. Teraz zacznij przeglądać portale ogłoszeniowe. Na jakich stanowiskach przydatne są Twoje umiejętności? Nie martw się, jeśli nie spełniasz wszystkich wymogów z ogłoszenia. Jeśli spełniać choć 75% oczekiwań pracodawcy, śmiało aplikuj. Pamiętaj, że dobrze napisany list motywacyjny i starannie przygotowane CV zwiększą Twoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Zawsze też możesz rozważyć wejście na rynek pracy jako freelancer. Założenie własnej działalności gospodarczej może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości wypełnienie dokumentów nie jest trudne, w dodatku jest wiele preferencyjnych form opodatkowania i rozliczeń na nowych przedsiębiorców. Praca freelancera jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby pracować jako programiści, dziennikarze, ale też w zawodach artystycznych, na przykład jako fotograf. Następnie pozostaje ci już aktywne szukanie klientów oraz budowanie swojego portfolio. Jeśli chcesz pracować jako freelancer, warto zajrzeć do lokalnego coworkingu – tam możesz nawiązać kontakty, które pomogą Ci rozwinąć działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here