Kwas hialuronowy: moc odmładzania z natury

0
1550
kwas hialuronowy
fot. pixabay.com

Kwas hialuronowy to substancja, która zrewolucjonizowała medycynę estetyczną oraz medycyną antiageing. Dziś zabiegi z kwasem hialuronowym należą do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Kwas hialuronowy znajdziemy też w kosmetykach i suplementach diety. Czym jest i jak działa ta substancja?

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Co więcej – występuje we wszystkich żywych organizmach. Z chemicznego punktu widzenia jest polisacharydem. Nas jednak najbardziej interesują właściwości kwasu hialuronowego. A najważniejszą z nich jest zdolność do wiązania cząsteczek wody. Aż trudno w to uwierzyć, ale wystarczy niespełna jeden gram kwasu hialuronowego, by związać aż pięć litrów wody! Kwas hialuronowy ma też swój udział w produkcji kolagenu i działa na nią stymulująco. Nic więc dziwnego, że od jego poziomu w naszej skórze zależy to, czy jest dobrze nawilżona, napięta, gładka i sprężysta. Wiedza o tym sprawiła, że rozpoczęły się badania nad wykorzystaniem kwasu hialuronowego w kosmetyce. Jakie są dziś jego zastosowania?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Wypełnianie kwasem hialuronowym jest jedną z najpopularniejszych technik powiększania ust. Wstrzykiwanie kwasu nie tylko zwiększa objętość ust, ale też poprawia ich nawilżenie i napięcie, co je odmładza. Umożliwia też wyrównanie asymetrii warg. Podobnie jak inne zabiegi z kwasem hialuronowym, powiększanie ust jest mało inwazyjne i niemal bezbolesne – stosuje się jedynie krem znieczulający w miejscu wkłucia. Efekty są bardzo dobre, jednak należy pamiętać, że kwas hialuronowy się wchłania, dlatego zwykle po około roku trzeba powtórzyć iniekcję. To wada, ale też zaleta – nie musimy trwale zmieniać rozmiaru i kształtu ust, zawsze możemy wrócić do pierwotnego wyglądu.

Wolumetria twarzy

Czym jest wolumetria? Jest to metoda modelowania kształtu twarzy przy użyciu wypełniaczy. Bardzo często wypełniaczem jest właśnie kwas hialuronowy. Jakie są efekty takiego zabiegu? Wolumetria to zabieg odmładzający, który skutecznie niweluje niekorzystne zmiany w owalu twarzy związane z wiekiem.  Kwas hialuronowy służy na przykład do wypełniania doliny łez, czy do usunięcia bruzd nosowo – wargowych, które nadają twarzy smutny wyraz. Wolumetria policzków pozwala nie tylko unieść owal twarzy, ale też zmienić go u młodych kobiet, które chcą mieć bardziej wyraziste kości policzkowe. Nawet korekta nosa może być wykonana przy użyciu kwasu hialuronowego. Efekty zabiegu są bardzo dobre, a sam zabieg jest bezpieczny i nie wymaga rekonwalescencji.

kwas hialuronowy
fot. pixabay.com

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest też stosowany do powiększania piersi. Zabieg różni się znacząco od operacji z umieszczeniem implantów – jest mnie inwazyjny, nie wymaga dużego cięcia, kwas hialuronowy wprowadza się przez cienką rurkę. Jednocześnie efekt jest bardziej naturalny, bo kwas hialuronowy rozchodzi się po tkance. Niestety, efekty utrzymują się jedynie około półtora roku. Kwas hialuronowy dobrze sprawdza się też do ujędrnienia piersi czy delikatnego wypełnienia ich na przykład po ciąży i karmieniu piersią.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

Wybór kosmyków z tym składnikiem jest ogromny. Jaki wybrać? Warto postawić na serum z kwasem hialuronowym – to silnie nawilżająca pielęgnacja, która pasuje zarówno do młodej cery (nawet do cery trądzikowej), jak i do cery dojrzałej. Serum należy stosować pod krem – jest on beztłuszczowe i świetnie się wchłania. Także maski z kwasem hialuronowym mają bardzo silne właściwości nawilżające. Kwas hialuronowy uważany jest za najskuteczniejszy – na równi z witaminą C – składnik o działaniu odmładzającym.

Jakie jeszcze zastosowanie ma kwas hialuronowy?

Substancja ta w czystej postaci żelu może być też używana do włosów, Świetnie sprawdza się jako nawilżający podkład do olejowania włosów – kwas hialuronowy nakładamy na przykład pod olej kokosowy, by nawilżyć i odżywić włosy. Jednak to jeszcze nie wszystko. Kwas hialuronowy możesz też stosować wewnętrznie, na przykład w wersji do picia albo do łykania – suplementy diety z kwasem hialuronowym wspomagają nawilżenie skóry od wewnątrz. A warto pamiętać, że w przypadku skóry działanie od środka jest niezbędne, by uzyskać dobre efekty – smarowanie kremem działa powierzchniowo i stanowi tylko uzupełnienie. Kwas hialuronowy jest też wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych takich jak mezoterapia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here